Laikā no 1. februāra, kad Latvijā tika reģistrēts pirmais kūlas ugunsgrēks, līdz aprīļa sākumam dzēsti jau 559 ugunsgrēki, tostarp arī Ādažu novadā, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD). Daudzi ugunsgrēki izceļas arī netīrītu skursteņu dēļ.
Rīgas reģiona pārvaldes pārziņas rajonā, kurā ietilpst arī Ādažu novads, līdz 1. aprīlim dzēsti 100 kūlas ugunsgrēki, trīs no tiem – tieši mūsu novadā. Visvairāk kūlas ugunsgrēku bijis Zemgales reģiona brigādes pārziņas rajonā – 162.
VUGD atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta. Tā apraud ne tikai cilvēku īpašumus, veselību un dzīvību, bet nodara būtisku kaitējumu dabai, iznīcinot augus, kukaiņus, sīkdzīvniekus un putnu ligzdas. Teritorijas ir jāsakopj bez kūlas dedzināšanas, taču, ja izcēlies kūlas ugunsgrēks, nekavējoties jāzvana uz 112.
Situācija pēdējos gados uzlabojas un kūlas ugunsgrēku skaits turpina samazināties – pērn tika dzēsts 1161 kūlas ugunsgrēks, kas ir par 16% mazāk nekā gadu iepriekš. 2020.gadā tika fiksēti 1379 kūlas ugunsgrēki, kas bija par 50.2% mazāk nekā 2019.gadā. Lai gan kūlas dedzināšanas rezultātā 2021.gadā cilvēki necieta, tika iznīcinātas 17 ēkas vai būves, kā arī izdega 1008 hektāri Latvijas zemes.
Ko darīt, lai nepieļautu kūlas degšanu?
Lai pavasarī neveidotos kūla un lai samazinātu kūlas ugunsgrēku skaitu, iedzīvotājiem un pašvaldībām ir jāsakopj savi īpašumi jau rudenī – jānopļauj zāle un jāsavāc atkritumi.
Ko darīt, ja deg kūla?
Situācijās, kad iedzīvotāji pamana kūlas ugunsgrēku, nekavējoties ir jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 un jānosauc precīza adrese vai pēc iespējas precīzāk jāapraksta vieta, kur izcēlies ugunsgrēks, kā arī ir jānosauc savs vārds, uzvārds un telefona numurs, un jāatbild uz dispečera jautājumiem.
Vai iedzīvotājs pats var dzēst kūlas ugunsgrēku?
Ja iedzīvotājs pats vēlas uzsākt kūlas dzēšanu pirms ugunsdzēsēju glābēju ierašanās, tad sākotnēji ieteicams ir objektīvi izvērtēt esošo situāciju un pārliecināties, vai dzēšanas darbi neapdraudēs iedzīvotāja veselību un dzīvību. Degošu pērno zāli jeb kūlu var mēģināt apdzēst ar ūdeni, smiltīm, vai arī izmantojot koku zarus, piemēram, egļu zarus.
VUGD turpina sadarboties ar Lauku atbalsta dienestu, informējot par kūlas degšanas vietām. Ja ir degusi kūla, zemes īpašniekiem tiek samazināts Eiropas Savienības platību maksājums. Gadījumā, ja iedzīvotājs pamana, ka kāda persona dedzina kūlu, tad nekavējoties ir jāzvana ugunsdzēsējiem glābējiem uz tālruni 112, kā arī jāziņo Valsts policijai par pārkāpēju.
Apkures sezonas noslēgumā palielinājies izsaukumu skaits, kur māju skursteņos deg uzkrājusies sodrēju kārta.
VUGD atgādina: netīrīts skurstenis ir ugunsbīstams! Aicinām savlaicīgi parūpēties par skursteņu tīrīšanu, lai nākamā apkures sezona būtu bez liekām rūpēm uz raizēm!
Ik gadu ugunsdzēsēji dodas uz vairāk nekā 500 izsaukumiem, kur dūmvados deg sodrēji. Sadegot jebkuram cietajam kurināmajam, uz skursteņa iekšējās virsmas veidojas kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, laikus nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā – var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu. Tas var radīt plaisas visa mūrētā dūmeņa korpusa biezumā, ārējo apvalku ieskaitot, tādejādi paverot ceļu karstajām dūmgāzēm un liesmām uz degtspējīgām sienu, griestu un jumta konstrukcijām, kas var izraisīt ne tikai dūmvada, bet arī visas ēkas aizdegšanos.
Pirms apkures sezonas sākuma (līdz 1.novembrim) ir jātīra sodrēji no dūmeņiem un krāšņu, pavardu, ko vislabāk izdarīs skursteņslaucītājs. Savukārt ilgdedzes cietā kurināmā ierīces un iekārtas dūmvadus jātīra vēl papildus vienu reizi apkures sezonas laikā (no 1.novembra līdz nākamā gada 1.martam). Reizi piecos gados jāveic arī apkures sistēmas tehniskā stāvokļa novērtējums, ko var veikt speciālists.
Jebkurās situācijās, kad izcēlies ugunsgrēks, ja iespējams, nekavējoties zvaniet Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa vienoto tālruni 112. Neuzskatiet par pašsaprotamu, ka to jau būs izdarījis kāds no kaimiņiem. Nenolieciet klausuli, kamēr dispečeri nav saņēmuši visu viņiem nepieciešamo informāciju.
Informācija sagatavota sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu
Foto: VUGD