Jau šo sestdien, 26.novembrī, notiks interesants un izglītojošs pārgājiens “Ummis un Garezeri ziemas ievadā”, kurā mūsu novada unikālās dabas bagātības aicinās iepazīt biologs, ezeru pētnieks, augu un biotopu speciālists Uvis Suško.
Uvis Suško norāda, ka neskatoties uz to, ka uzsnidzis sniegs, noteikti būs ko apskatīt: ” Ziemā jau nekas nepazūd. Ir daudz ziemzaļo augu, mētras, mellenes, brūklenes, zilenes, vaivariņi, Ziemeļu linneja, sūnas, staipekņi, miltenes, kā arī koki un krūmi, piemēram, vistenes vai čemuru palēki, ko iemācīsimies atpazīt bez lapām, pēc zarojuma un pumpuriem. Purvā pie Dziļcauruma ir dzērvenes. Pie Vidējā Garezera priedē ir arī vanaga ligzda, tiesa, pēdējos gados tur neviens nav ligzdojis.”
Daļa no biologa nosauktajiem augiem vai krūmiem un puskrūmiem ir iekļauti Baltijas reģiona Sarkanajā grāmatā, un tiek izmantoti arī kā ārstniecības augi.
Suško uzsver uzsver arī mūsu priežu mežu bagātību – simtgadīgi piejūras meži tik lielās platībās ir unikāli. Pie Ziemeļu Garezera atrodas viena no lielākajām dižpriedēm Vidzemes piekrastē.
Pārgājiena laikā Uvis Suško ne tikai stāstīs par augiem, kokiem un krūmiem, kas atrodas Ummja un Garezeru tuvumā, bet arī citām novadam nozīmīgām lietām un vietām, kā arī par vietvārdiem.
Piemēram, Ādažu novada ciems Lilaste vēsturiski bijis ar garumzīmi, proti, Līlaste, un arī vietvārdu pētnieki aicina izmantot šo formu. Šogad izdotajā ģeogrāfiskajā vietvārdu vārdnīcā “Latvijas ezeri Civillikuma pielikumos” Lilastes ezers norādīts kā Līlastes ezers.
“Līlaste būtu jāizrunā ar garumzīmi. Latvijas laikā arī stacijas nosaukums bija Līlaste, arī ūdenstilpne bija Līlastes ezers, ko vietvārdu pētnieki tagad ir atgriezuši. Garumzīmi noņēma vai par to aizmirsa padomju laikos,” atklāj Suško.
Interesentus, kas vēlas doties pārgājienā, aicinām iepriekš pieteikties ŠEIT. Jāģērbjas silti, kā arī līdzi jāņem uzkodas un silts dzēriens, jo būs ieplānots arī mirklis atpūtai. Dalība pārgājienā ir bez maksas. Jautājumu gadījumā lūdzam sazināties ar Carnikavas Informācijas centru: tic@carnikava.lv.
Aptuvenais maršruts: Lilastes stacija – Ummja ezera Rietumu mala – Vidējais Garezers (pretī salai) – Dienvidu Garezers – Dziļcaurums – jūras piekraste – Ziemeļu Garezers – Lilastes stacija.
Garums: 10km