Ņemot vērā, ka dienas paliek īsākas, bet naktis garākas un krēsla iestājas agri, būtu lietderīgi ar bērnu pārrunāt dažādas situācijas. Diemžēl mēs nevaram vienmēr būt blakus savam bērnam un pasargāt viņu. Tādēļ der ar bērniem pārrunāt situācijas, kā būtu jārīkojas gadījumos, kad svešinieks uz ielas uzsāk sarunu un piedāvā bērniem aizraujošas lietas. Par visu jārunā jau iepriekš, neatkarīgi no tā, vai kaut kas ir noticis. Bērnam nav pieredzes, tāpēc ir jāiemāca, jāizskaidro un jāizstāsta, lai bērns neapjuktu nezināmās situācijās. Bērniem jāatgādina ik pa laikam kā tad īsti rīkoties, ja tuvojas svešs cilvēks un piedāvā kādu našķi vai aizraujošu lietu. Bērnam nav jābūt pieklājīgam, bērns drīksti pateikt – es negribu ar jums runāt, es neiešu, es nerunāšu, man mamma neļauj, ejiet prom! Ja svešais bērnam tuvojas, jāatkāpjas trīs soļi lēnām un tad labi ātri jāskrien prom. Nevis jātēlo, ka viss ir kārtībā. Bērnam vajadzētu izstāstīt, ka var ieiet kafejnīcā, veikalā, iet klāt uzticama paskata pieaugušajam, piemēram, tantei ar bērniņu. Paskatīties apkārt, vai nav policista, vai kaut kur nestāv ātrās palīdzības mašīna. Pieskriet klāt un pateikt, ka seko kāds svešs cilvēks. Māciet nekautrēties, būt drošam. Ja kāds bērnu aiztiek vai pieskaras, droši ir jākliedz – liec man mieru, nenāc pakaļ! Ja bērnu velk mašīnā, ir jākliedz, cik vien spēka, ir jāsit un jākož, jāpretojas, cik vien var! Censties pievērst apkārtējo cilvēku uzmanību. Bērns ir jāmāca, ka svešās mašīnās kāpt nedrīkst, lai arī piedāvā konfektes, rotaļlietas vai aizvest paskatīties mazus kaķīšus vai sunīšus. Nekādā gadījumā nekāpt svešā mašīnā! Jāpārliecinās, vai bērns zina visvajadzīgāko numuru – 112. Zvanot uz 112 ir iespēja lūgt savienot ar Ādažu pašvaldības policiju, kura nekavējoties reaģēs un izbrauks uz jebkuru aizdomīgu situāciju.
Drošības riski ir vienādi visur – gan skolā un mājās, gan tirdzniecības centrā, gan rotaļu laukumā un tāpat arī internetā. Gadījumā ar internetu vai citām tiešsaistes saziņas tehnoloģijām ir sarežģītāk, jo mēs neredzam personu, ar kuru veicam saziņu. Lai cik tas arī nebūtu savādi, ir daudzi cilvēki, kuri nekad neaizmirst aiztaisīt logus un aizslēgt mājas durvis, tomēr interneta vidē šī piesardzība pazūd kā nebijusi. Daudzi rīkojas bezatbildīgi un nolaidīgi, jo uzskata, ka visas darbības ir anonīmas – vairumam no mums nav ne jausmas par to, ka internetā veiktajām darbībām ir iespējams izsekot.
10 potenciālā varmākas pazīmes
Par potenciālo varmāku un viņa centieniem sameklēt upuri liecina vairākas pazīmes. Kļūsti uzmanīgs, ja kāds:
Atceries, ka Tev nopietnam un vērīgam vajag kļūt arī tad, ja „piepildās” kaut vai viens no šiem „kritērijiem”.
10 ieteikumi drošam un atklātam čatam vecākiem
Runājiet ar saviem bērniem un izrādiet patiesu interesi par to, ko viņi par sevi raksta un, kas ir viņu čata un e – pasta draugi.
Atcerieties, ka pastāvīgās sarunās ar bērnu Jūs viņam varat iemācīt patstāvīgi domāt un kritiski izvērtēt informāciju. Turklāt tad bērns atbalstu un sapratni meklēs ģimenē!
Radiet sev un saviem bērniem labvēlīgu, drošu, uzticamu, cieņpilnu vidi, lai Jūsu starpā valdītu atklātība un pilnīga uzticēšanās.
Papildus aicinām ikvienam iedzīvotājam būt vērīgam, modram un aktīvam, informēt pašvaldības policiju pa aizdomīgām situācijām un pretlikumīgām darbībām diennakts tālruņi 67997005; 27762020.
Esiet uzmanīgi, sargiet sevi, savus mīļos un neesat vienaldzīgi pret Ādažu novadā notiekošajām sabiedriskajām nekārtībām!
Ādažu pašvaldības policijas priekšnieks O.Feldmanis