Saņemot komunālo pakalpojumu rēķinus par augusta mēnesi vairums iedzīvotāju ir neizpratnē par to kā un kāpēc ir mainījusies cena par sētnieka pakalpojumiem un kā tā tiek noteikta. Mēģināsim Jums detalizētāk to izskaidrot.
Līdz šī gada 1. augustam darbojās sētnieku izcenojuma aprēķināšanas kārtība kur par pamatu bija 1999. gadā Ādažu pagasta padomes noteiktā kārtība, kura paredzēja visiem daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem vienādu cenu neatkarīgi no kopjamās platības. Savukārt starpību starp ieņēmumiem un izdevumiem līdzfinansējuma veidā sedza Ādažu novada dome. Šobrīd, kad daudzdzīvokļu māju īpašnieki nodod savas mājas apsaimniekošanā slēdzot apsaimniekošanas līgumus kuru ietvaros ietilpst arī sētnieka pakalpojumi un pastāv dažādas apsimniekošanas formas, mājas apsaimnieko dažādas juridiskas organizācijas, kādreizējais Ādažu novada domes līdzfinasēšanas modelis vairs nav realizējams.
Daudzdzīvokļu mājām, kurām uz šo brīdi nav noslēgti apsaimniekošanas līgumi un pamatpakalpojumus, turpina sniegt SIA ''Ādažu Namsaimnieks'', sētnieka pakalpojuma aprēķināšanas kārtību esam spiesti mainīt, par pamatu ņemot ekonomiski pamatotu aprēķinu. Tas nozīmē, ka katrai daudzdzīvokļu mājai sētnieka pakalpojuma izmaksas nosaka, par pamatu ņemot pieguļošās teritorijas apjomu. Kopjamā teritorija tiek sadalīta 2 kategorijās:
1. Ielas, celiņi, trotuāri un laukumi; (ikdienas slaucīšana, atkritumu savākšana, ziemas periodā sniega tīrīšana, apstrāde ar pretslīdes materiāliem, attīrīšana no ledus, nepieciešamības gadījumā piesaistot traktortehniku.), kas kopumā izmaksā 0,22Ls/m²;
2. Zālāji un apstādījumi (ikdienas sakopšana atkritumu savākšana, lapu grābšana, nopļautās zāles savākšana, pavasarī zālāja ģenerālā uzkopšana) 0,02Ls/m².
Aprēķina pamatā ir tarifa likme par katru no kategorijām, kuru sareizina ar attiecīgo pieguļošās teritorijas platību un kopsummu par abām kategorijām izdala uz mājas dzīvokļu kopējo kvadratūru. Iegūstam cenu par dzīvokļa kvadrātmetru. Rezultātā dažādām mājām savstarpēji salīdzinot, cena par dzīvokļa kvadrātmetru tā būs atšķirīga.
Lai noteiktu konkrētas mājas sētnieka kopjamo platību par pamatu tika ņemta Ādažu novada domes zemes dienesta informācija, zemes robežu plāns. Līdz tarifa spēkā stāšanās brīdim tika veikta precīza teritorijas apsekošana un pārmērīšana dabā. Gadījumā, ja mājas iedzīvotāji nevēlas, lai tiktu nodrošināta visa zemes gabala regulēra kopšana, tad dzīvokļu īpašnieki var iesniegt precizējumus par izmaiņām, sasaucot dzīvokļu īpašnieku kopsapulci un pieņemot attiecīgu lēmumu atbilstoši normatīvo aktu prasībām noformējot pieņemto lēmumu.
Šobrīd, kad dzīvokļu īpašnieki uzsākuši plānveidīgu savu īpašumu pārvaldīšanu, par to slēdzot pārvaldīšanas līgumu, kur pilnvarojuma ietvaros ietilpst sētnieka pakalpojumi, līdzfinansējuma modelis (kad pašvaldība nodarbojas ar privātīpašumu uzkopšanu) vairs nedarbojas, jo līgumi tiek slēgti ar dažādām juridiskām organizācijām, kā arī tiek izmantotas atšķirīgas pārvaldīšanas formas.
Jūsu, Ādažu Namsaimnieks