Iepriekšējā gada laikā Ādažu novada domes Attīstības un informācijas daļā vairāki novada iedzīvotāji vērsās ar jautājumiem, kas saistīti ar iespējām saņemt atbalstu savu projektu īstenošanai. Ņemot vērā to, ka pašvaldības budžetā līdzekļi šādam mērķim nebija un nav paredzēti, tika meklēti citi varianti, kā veicināt vietējo iedzīvotāju iniciatīvu, palīdzot viņiem realizēt ieceres.
2008. gada beigās tika uzsāktas sarunas ar Nīderlandes asociācijas KNHM pārstāvjiem par iespēju nākotnē īstenot projektus, kas virzīti uz dzīves vides uzlabošanu. Pašlaik KNHM darbojas kā fonds, kas atbalsta iedzīvotāju grupas, lai tās pašu spēkiem uzlabotu savu apkārtējo vidi un dzīves kvalitāti. (Fonds atbalsta aktivitātes, kuras cilvēki veic saviem spēkiem – paši veido, ierīko, ceļ, kaļ, šuj, krāso utt.). Kā liecina informācija, interese par KNHM fonda atbalstu ir liela, jo tā ir iespēja iedzīvotājiem īstenot projektus, kas ir svarīgi gan viņiem, gan citiem, piemēram, bērnu rotaļu laukumu izveide, kādas visiem nozīmīgas ēkas vai telpas restaurācija, sporta laukuma izbūve, peldvietu u.c. atpūtas vietu uzlabošana utt. Plānots, ka projektus KNHM fonda līdzfinansējuma saņemšanai Ādažu novada domē varētu sākt iesniegt 2010. gadā.
Tomēr, kā liecina pieredze daudzās citās pašvaldībās, iedzīvotāju grupas savus projektus var īstenot arī citu fondu ietvaros, t.sk. izmantojot LEADER piedāvātās iespējas. Vārdu LEADER saistībā ar iespējamo finanšu atbalstu no Eiropas Savienības (ES), domājams, ir dzirdējuši daudzi, taču par to ir interesējies neliels skaits iedzīvotāju. Jāpiekrīt, ka LEADER būtība sākumā var šķist sarežģītāka un mazāk interesanta nekā citas ES finansējuma iespējas, taču šobrīd, kad rodas nepieciešamība meklēt dažādus alternatīvus finanšu avotus savu projektu īstenošanai, LEADER pieeja varētu būt viens no risinājumiem kā fiziskām vai juridiskām personām, tā arī pašvaldībai.
LEADER, kas ir saīsinājums no franču valodas „Liaison entre actions de développement rural" („saikne starp lauku attīstības darbībām"), tika uzsākta 1991. gadā, lai palīdzētu lauku iedzīvotājiem pašiem uzlabot dzīves kvalitāti un labklājību savā teritorijā. Šīs ES iniciatīvas mērķis bija iedrošināt un atbalstīt iedzīvotājus, palīdzot tiem plānot savas teritorijas tālāku nākotni, un tās uzdevums bija veicināt integrētu, kvalitatīvu un oriģinālu pašu veidotu stratēģiju īstenošanu, lai nodrošinātu ilgtspējīgu teritorijas attīstību. LEADER ir mērķtiecīgas un savstarpēji koordinētas aktivitātes lauku (Ādažu novadā tā ir visa novada teritorija) attīstībai, lai uzlabotu dzīves kvalitāti, domājot par ekonomiskajiem un sociālajiem uzlabojumiem, kā arī vides saglabāšanas iespējām. LEADER – tā ir līdz šim neizmantota iespēja, kā iedzīvotāju grupas un organizācijas var īstenot projektus apkārtējās vides un teritorijas sakārtošanai Ādažu novadā.
2007. – 2013. gada plānošanas periodā LEADER pieejas ietvaros finansējuma saņēmēji var būt ne tikai sabiedriskās organizācijas, bet arī iedzīvotāji, citas juridiskas personas un pašvaldības (2004. – 2006. gadam finansējumu varēja saņemt tikai nevalstiskās organizācijas), tāpēc, lai vismaz nedaudz atvieglotu vietējo iedzīvotāju rūpes par dzīves vidi un uzņēmumu darbību, būtu nepieciešams īstenot LEADER pieeju arī Ādažu novadā. Lai to izdarītu, lai potenciālie finansējuma saņēmēji skaidri zinātu, kādām darbībām un kādās jomās var plānot savus projektus, sākumā jāizstrādā vietējā attīstības stratēģija – dokuments, kurā jāraksturo novadā esošā situācija, attīstības prioritātes, mērķi un konkrētas aktivitātes, kas jāīsteno, lai sasniegtu iecerēto un veicinātu teritorijas attīstību. Vietējās attīstības stratēģijas jāizstrādā vietējās rīcības grupai – iedzīvotāju, organizāciju, uzņēmumu un pašvaldības pārstāvjiem, kas apvienojušies kopīgā biedrībā vai nodibinājumā un kas vēlāk arī pieņems un vērtēs potenciālo finansējuma saņēmēju izstrādātos projektus.
Tā kā līdz šim Ādažu novada teritorija nav bijusi iekļauta kādas vietējās rīcības grupas darbības zonā, bet tas ir svarīgs priekšnoteikums LEADER pasākumu īstenošanai, Ādažu novada domes Attīstības un informācijas daļa vēlas uzzināt, vai vietējiem iedzīvotājiem, organizācijām un uzņēmumiem būtu interese iesaistīties Ādažu novada vietējās rīcības grupas izveidē un darbībā? Pārliecinoties par sabiedrības vēlmi uzsākt un vēlāk īstenot LEADER pasākumus Ādažos, plānots rīkot tikšanos, kurā interesenti varētu sīkāk iepazīties ar faktiem, uzdot jautājumus cilvēkiem, kas ar LEADER ir saistīti jau vairākus gadus, un domāt par konkrētiem pasākumiem Ādažu vietējās rīcības grupas izveidei un turpmākai darbībai.
Kā liecina citu vietējo rīcības grupu informācija, izmantojot LEADER atbalstu, var tikt īstenoti dažādi projekti – pasūtīti tautastērpi, iekārtoti rotaļu laukumi, iegādāts sporta inventārs, izveidoti tūrisma, informācijas vai dienas centri, attīstīti jauniešu vai citu interešu grupu klubiņi, veikta pagalmu un ielu infrastruktūras uzlabošana, mūžizglītības stiprināšana, brīvā laika pavadīšanas telpu labiekārtošana, sporta laukumu izbūve vai pilnveidošana, izrāžu iestudēšana u.c. Jāpiemin, ka atbalstīti var tikt gan remonta darbi, gan pamatlīdzekļu iegāde un uzstādīšana – viss, kas nepieciešams konkrētās interešu grupas, apvienības vai uzņēmuma vajadzībām un kas varētu būt svarīgs lielākai sabiedrības daļai – daudzdzīvokļu māju vai atsevišķas kāpņu telpas iedzīvotājiem, jauniešu grupai, apvienībām, organizācijām, kolektīviem, sporta komandām vai klubiem, privātām izglītības iestādēm u.c. (tomēr jāatgādina, ka ES atbalsts netiek sniegts personu individuālām vajadzībām vai šauram interesentu lokam). Kaut arī līdz šim nav bijusi iespēja novērtēt LEADER pasākumu ietekmi uz Ādažu novada teritorijas attīstību, tas var izrādīties vērtīgs nākotnes novada politikas veidošanas rīks. Kādas prioritātes ir konkrētajā teritorijā, mūsu gadījumā – Ādažu novadā, tiek noteikts vietējās attīstības stratēģijā.
Ņemot vērā to, ka iespēja jaunām vietējās rīcības grupām iesniegt savas izstrādātās attīstības stratēģijas Lauku atbalsta dienestā (iestāde, kas sniedz atļauju konkrētajā teritorijā īstenot LEADER pieejas pasākumus un piešķir ES finansējumu) ir vēl tikai līdz šī gada maijam, nepieciešama ātra rīcība. Tāpēc visiem, kam ir radusies interese par LEADER pasākumu īstenošanu Ādažos vai arī ir vēlme izteikt savu redzējumu par Ādažu novada turpmāko attīstību, lūgums sazināties ar Ādažu novada domes projektu vadītāju Ingu Zvidru (tālr.: 67895700, e-pasts: inga.zvidra@adazi.lv). Aktuālo informāciju meklējiet https://old.adazi.lv/. Kā liecina Informācijas centrā saņemtie zvani un vēstules, Ādažu novada iedzīvotājiem ir idejas un interese īstenot savus projektus, piesaistot dažādu fondu vai citus līdzekļus, tāpēc ceram, ka būs atsaucība un vēlme darboties arī LEADER ietvaros.