Iespējas jauniešiem iesaistīties brīvprātīgo darbā!

11.05.2015.
Ir pavasaris –  īstais laiks vidusskolēniem sākt plānot vasaru un nolemt, kur studēt, kur  mācīties vai iegūt jaunu pieredzi. Kā viena no iespējām 17-30 gadus veciem jauniešiem ir doties uz kādu no programmas "Erasmus+” dalībvalstīm, kur laika periodā no 2 nedēļām līdz 12 mēnešiem strādāt kā brīvprātīgajam, ar savām idejām un darbu sniedzot atbalstu un dažādos veidos palīdzot uzņēmējorganizācijai realizēt tās mērķus.

Programma “Erasmus+”

Ādažu Brīvā Valdorfa skola (ĀBVS) jau vairākus gadus izmanto programmas "Erasmus+” (iepriekš „Jaunatne darbībā”) sniegtās iespējas gan nosūtot jauniešus uz kādu ES dalībvalsti, gan arī uzņemot tos pie sevis skolā un bērnudārzā. ĀBVS mērķis, uzņemot brīvprātīgos, ir skolas ikdienas dzīves dažādošana un bagātināšana, cittautu kultūras, mākslas, tradīciju, sadzīves iepazīšana, kā arī vēlme mācību procesā radīt starptautisku vidi, pieredzi un palīdzēt skolotājiem ikdienas darbā. Brīvprātīgā darbinieka klātbūtne stundu laikā ir lieliska motivācija bērniem un labs veids, kā pārvarēt bailes no saziņas svešvalodā, kā arī aizspriedumus pret ārzemniekiem kopumā. Sadarbojoties ar brīvprātīgo, kā arī nosūtītājorganizācijām, skola iegūst kontaktus ar līdzīgām organizācijām Eiropā, tādējādi veidojot pastāvīgu partnerību.
Jaunietes no Spānijas un Vācijas – Latvijā
Šobrīd ĀBVS darbojas divas jaunietes: Laia no Spānijas un Maren no Vācijas. Kā viņas pašas atzīst,  brīvprātīgo darbu izvēlējās, jo bija dzirdējušas pozitīvas atsauksmes no saviem draugiem, kas šajā programmā bija iesaistījušies. Laia, beidzot augstskolu, un Maren, beidzot vidusskolu, saprata, ka viens posms dzīvē ir pabeigts un tagad ir īstais laiks jauniem izaicinājumiem, lai iegūtu pieredzi, zināšanas un kontaktus kādā citā valstī.
Grūtas cilvēku savstarpējās attiecības
Brīvprātīgās jaunietes stāsta, ka sākotnēji integrēties bijis grūti. Piemēram, Latvijā, salīdzinot ar Spāniju, ir atšķirīgi ēšanas paradumi, ēdienu sastāvdaļu salikumi, piena produkti. Grūtības sagādāja cilvēku savstarpējās attiecības, kas, no vienas puses, ir ļoti distancētas, bet tai pašā laikā – draudzīgas, atbalstošas un ar vēlmi vienam otru apdāvināt. Arī latviešu valoda ir ļoti grūta. Šobrīd, pēc pusgada, kas nodzīvots Latvijā, Laia atzīst, ka tas bijis svētīgi – mainīt savus paradumus, stereotipus, pieņemt un apgūt ko jaunu.
Izjust latviešu dzīvesveidu
Jaunietes ļoti pārsteidz un iepriecina latviešu tautas kultūra un tradīcijas. Viņas vēlas ne tikai iepazīt un saprast vēsturiskos notikumus, bet arī izjust latviešu dzīvesveidu. Latviešu folklora, mūsu tradicionālās dejas un dziesmas ir tās, kas ļoti uzrunā Laiu. Viņa kā Katalonijas iedzīvotāja ir patiesi priecīga par iespēju iepazīst tautu, kuras pārstāvis ir Mārtiņš Brauns, kurš radīja skaņdarbu „Saule, Pērkons, Daugava” (katalāņu versijā „Ara és l’hora” („Tagad ir laiks”)). Šī dziesma šobrīd oficiāli atzīta par Katalonijas neatkarības himnu.*
Esot skolā un bērnudārzā, jaunietes katru dienu mācās un apgūst ko jaunu. Abas brīvprātīgās izmanto jau skolā un augstskolā iegūtās zināšanas, papildinot tās ar Latvijā un valdorfskolā apgūto, tādējādi iegūstot ne tikai pieredzi, bet arī prasmes.
Pieredze, kuru, vienkārši ceļojot, iegūt nav iespējams
Maren un Laia atzinīgi novērtē, ka, iesaistoties brīvprātīgā darba aktivitātēs, viņas gūst pieredzi, kuru, vienkārši ceļojot, iegūt nav iespējams. Papildus tam "Erasmus+” programmas sniegtais finansējums pilnībā nodrošina viņu uzturēšanos Latvijā, kas arī nav mazsvarīgi.
Šobrīd medijos ir redzams uzsaukums, ka Eiropas Savienība strādā mūsu labā. Mēs kā skola to patiešām novērtējam un izmantojam. Tā ir katra jaunieša iespēja.
Vairāk informācijas par programmas „ Erasmus+“  aktivitāti „ Eiropas brīvprātīgais darbs“  var iegūt interneta vietnē http://jaunatne.gov.lv/
Sarma Novicāne-Lazdāne
 

 
Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija [paziņojums] atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.