Projekts plānots kā pilotmodelis, kas parādītu veidu, kā videi draudzīgi un ekonomiski var risināt problēmu, kas Latvijā ir radusies ar sadzīves notekūdeņu attīrīšanas iekārtu dūņu un pārtikas rūpniecības atlikumu apsaimniekošanu. Iespējamā vieta projekta realizācijai – Kadagas attīrīšanas ietaises.
Projekta mērķis ir:
1) veicināt notekūdeņu dūņu pārstrādes tehnoloģiju ieviešanu praksē, lai novērstu notekūdeņu dūņu neatbilstošas uzglabāšanas un izvietošanas radīto piesārņojumu un nodrošinātu to izmantošanu videi draudzīgā veidā,
2) risināt dūņu un pārtikas ražošanas atlikumproduktu apsaimniekošanas problēmu novadā (reģionā) un
3) samazināt siltumenerģijas izmaksas ēku apkurē.
Biogāzes iegūšanas tehnoloģijas pamatā ir anaerobs process – parasti tas ir mikrobioloģisks process, kas notiek bezskābekļa vidē. Īpašas baktērijas darbojas tikai apstākļos, ja nav pieejams skābeklis. Tas nozīmē, ka, mākslīgi veidojot anaerobo procesu, bezskābekļa vidi var nodrošināt tikai pilnībā noslēgtās, hermētiskās tvertnēs. Tajās (sauktas arī par bioreaktoriem vai fermenteriem) anaerobās baktērijas pietiekami sarežģīta mikrobioloģiskā procesa laikā sašķeļ un noārda organiskās vielas, veidojot gāzu maisījumu – biogāzi, kas sastāv galvenokārt no metāna un ogļskābās gāzes.
Tā kā biogāze ir izmantojama kā efektīvs gāzveida kurināmais, tad tā tiek pilnībā savākta un sadedzināta iekārtā, kas vienlaicīgi ražo elektroenerģiju un siltuma enerģiju.
Lai palielinātu iekārtu efektivitāti un iegūtu maksimālo biogāzes daudzumu, hermētiski noslēgtas tiek veidotas arī pārējās iekārtas: izejvielu piegādes starptvertne un norūgušā šķidruma (saukts arī par digestātu) uzkrāšanas tvertne. Līdz ar to ne no vienas hermētiskās tvertnes nenotiek arī smaku noplūšana apkārtējā vidē.
Biogāzes sadedzināšanas laikā iegūtais siltums tiks izmantots tuvumā esošā bērnudārza apkures un karstā ūdens nodrošināšanai.
Izstrādājot tehnisko projektu, ir paredzēts saglabāt esošās būves, žogus, ceļus un komunikācijas, izveidot biogāzes staciju, kas darbojas bez pārtraukuma, ievērot tehnoloģisko procesu plūsmas principu, ugunsdrošības un sanitārās normas, nodrošināt transporta plūsmu apkalpošanu. Plānojuma atzīmes tiks izstrādātas saistībā ar teritorijas pašreizējo apbūves situāciju, ņemot vērā topogrāfiskos un hidroloģiskos apstākļus.
Biogāzes uzglabāšanas rezervuāra apkalpošana paredzēta, izbūvējot piebraucamo ceļu ar šķembu klājumu.
Projektējamajās tehnoloģiskajās iekārtās paredzēts pārstrādāt notekūdeņu attīrīšanas nogulsnes no tuvākajām attīrīšanas ietaisēm (Ādaži-centrs, Ādaži-Triāde, Carnikava, Saulkrasti, Upesciems u.c.) un kartupeļu čipsu pārstrādes atlikumus no a/s „Latfood”.
Projektā tiek paredzēti vairāki ieguvumi – tiks sakārtota vide, atbilstoši apsaimniekotas dūņas un organiskie atkritumi, tiks radītas jaunas darba vietas, sakārtota infrastruktūra, iegūta atjaunojama enerģija, kura ļaus samazināt fosilā kurināmā patēriņu un nodrošināt siltumapgādi par optimālu cenu. Tehniskais process nodrošinās, ka nenotiks metāna nekontrolēta emisija atmosfērā.
Andis Kārkliņš
SIA „Adazi Bio Power” valdes loceklis