Piecsimt gadus atpakaļ Carnikava sāka veidoties kā zvejnieku un zemnieku ciemats. Šodien mēs esam modernizēti – ar lepniem auto, mobilajiem tālruņiem, iespaidīgām ēkām un bankas kontiem un varam tikai miglaini iztēloties, kāda dzīve bija toreiz. Taču brīnumainā kārtā toreizējiem zemniekiem neradīja grūtības par saviem līdzekļiem uzcelt Dievnamu. „Pirmo koka baznīcu uzcēla zemnieki par saviem līdzekļiem 1643. gadā, jo vecā koka baznīca bija kļuvusi nelietojama", teikts grāmatā Latvijas luterāņu baznīcas. Interesants gan ir šis formulējums – pirmā baznīca un nelietojama vecā baznīca. Iespējams, ka jau pirms šīs pieminētās baznīcas ir bijusi vēl kāda cita. Tas tikai liecina, ka jau pirmie carnikavieši bijuši kristieši. Tomēr jau 1669. gadā minēts, ka baznīca ir bēdīgā stāvoklī. Ziemeļu karā Pētera Lielā karspēks Carnikavas baznīcu noposta un 1718. gadā dievnams uzskatīts par jaunceļamu. 1724. un 1727. gados 28 dievnami Latvijā atzīti par nopostītiem, starp tiem arī Carnikavas baznīca.
Tolaik Carnikavas muižā saimniekoja īpašnieks Gustavs fon Mengdens. Viņš bija dievticīgs cilvēks, kas vēlējās saglabāt draudzi, pat ja nav dievnama. Draudzes dievkalpojumiem viņš atvēlēja muižas ēku, kur arī no 1724. gada līdz 1726. gadam notika dievkalpojumi, bet tajā pašā laikā viņš lika celt jaunu baznīcu. Diemžēl pats viņš baznīcas atjaunošanu nepieredzēja, jo 1726. gadā mira. Iespējams, ka līdz ar viņa nāvi, tika pārtraukti dievkalpojumi viņa muižā. Tomēr viņa sieva Doroteja Sofija fon Mengdena, cienot un mīlot savu dzīvesbiedru, divus gadus pēc viņa nāves pabeidza dievnama būvniecību.
1851. gadā muižā saimniekoja īpašnieks Pēteris Panders, kas lika baznīcu paplašināt līdz 180 sēdvietām un uzcelt torni, kā arī baznīca ieguva ērģeles – ēŗgeļmeistara Augusta Martina būvētas.
Baznīcas vēsturē minēti vairāki baznīcas zvani, viens pat 410 kg smags.
Šodien atjaunojot Carnikavas baznīcu mēs ne tikai kļūsim stiprāki un labāki, ne tikai būsim vienoti un ticīgi, mēs godināsim arī pagātni. Vēsture liecina, ka 1763. gadā Carnikavas baznīcas kapenēs apbedīta Carnikavas muižas īpašnieka meita grāfiene Anna Doroteja fon Mīniha, dzimusi Mengdena. Mēs uzceltu altāri tiem, kas nežēlojot savus līdzekļus un iespējas, ticot, cerot un mīlot, uzcēla Carnikavā baznīcu!
Aicināti atsaukties visi, kas grib vai var atbalstīt Carnikavas dievnama atdzimšanu. Aicināti visi, kam ir atmiņu stāstījumi vai fotogrāfijas par baznīcu. Aicināti vietējie uzņēmēji, kas var ar savu ieguldījumu, darbu vai materiāliem palīdzēt atjaunot baznīcu. Nav nozīmes, vai uzskatiet to par kristīgu draudzes namu vai tūrisma objektu Carnikavā, vai Carnikavas vēsturiskā centra neatņemamu sastāvdaļu – esat laipni gaidīti ar idejām un iespējām! Veidosim vēsturi no sākuma un ierakstīsim jaunajās vēstures lapaspusēs savu vārdu – ar darbiem un ziedojumiem baznīcas atjaunošanā!
Carnikavas evaņģēliski luteriskā draudze
Reģ. nr. 90001070076
Jūras 1, Carnikava, Rīgas raj. LV 2163
Bankas konts:
Swedbanka, konts: LV33HABA0551003572903
Ar norādi – "Ziedojums baznīcas atjaunošanai"
Draudzes mācītājs Gundars Bērziņš,
Tālrunis 29516790