Kā katru gadu, arī 2009. gada 14. jūnijā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā Baltezera kapos svinīga pasākuma laikā tika godināta komunistiskā terora upuru piemiņa. Pasākumā piedalījās un ziedus 1941. gadā bojā gājušiem nolika vairāki desmiti cilvēku: vietējie iedzīvotāji, Ādažu novada domes pārstāvji, represētie, Latvijas armijas pārstāvji, Zemessardzes pārstāvji, Jauniešu ministru kabineta pārstāvji un daudzi citi.
Ādažu novada domes organizētā svinīgā atceres pasākuma ietvaros šogad tika atklāts jauns piemineklis “Ciešanu vārti” komunistiskā terora upuru piemiņai. Pieminekļa autore Vija Dzintare par savu darbu saka:
“Kapu pieminekļi nav tikai cilvēku sāpju un ciešanu izteicēji, tie drīzāk ir ticības un cerības simboli, ticības cilvēka gara nemirstībai, tam gaišumam un darbu veikumam, kas paliek pēc aiziešanas no šīs saules.
Komunistiskā terora upuru memoriāla skulptūra ir vārtu un varavīksnes loka tēls vienlaicīgi. Kā vārti skulptūra ir ciešanu un traģisku pārdzīvojumu simbols. Nomocīto cilvēku dvēseles, kas caur vārtiem pa varavīksnes loku aiziet mūžības ceļā, pavada sērojošas cilvēku figūras – ģimene, kā simbols tam, ka vardarbības sekas skar arī nākotnes paaudzes. Kā varavīksnes loks skulptūra ir gaišs apliecinājums dvēseles mūžībai un tās nezūdošajai vietai cilvēku atmiņā.
Varavīksne, jeb pusloks ir apļa turpinājums, otra, neredzamā apļa puse liec loku viņsaulē jeb pagātnē. Šajā saulē mestais loks sniedz apskaidrību par tagadnes un pagātnes savstarpējo saikni. Skultpūras līnijas un formas vērstas uz zemi un savukārt nāk no zemes, no viņsaules, līniju ritmam savstarpēji iedarbojoties, rodas enerģētisks strāvojums, kas ar savu vēstījumu tiecas nākotnē.
Piemineklis organiski iekļaujas ainavā un kā gaišs akcents izceļas un saskan ar bērzu pelēko baltumu.
Pieminekļa pamatnē iekalti latviešu rakstnieka sirds dzejnieka K. Skalbes vārdi, kas ievada mūs ciešanu ceļā: “Aiz manis zeme, pilna sāpju.” Tomēr cerības gaismu sāpju ceļā dzejnieks saskata, rakstot sekojošas rindas, kas saskan ar piemineklī pausto tēlniecisko domu: “Un Saulei uzvilkts loks, Es mirdzu caurstarots.” Ceru, ka pieminekļa tēlainība sniegs emocionālu pārdzīvojumu, saviļņojot cilvēku sirdis, un piemineklis paliks atmiņā kā sāpju caurausts, tomēr gaišs tēls, kas atgādinās par mūsu tautas traģiskajām vēstures lappusēm.”
Iecere par pieminekļa nepieciešamību radās jau 2006. gadā un, lai veiksmīgi īstenotu tēlnieces Vijas Dzintares un arhitektes Irēnas Rubauskas darbu, tika izmantots LR Saeimas un Zaļo un zemnieku savienības frakcijas piešķirtais finansējums, Ādažu novada domes finansējums, “Daugavas Vanagu” Toronto nodaļas Kanādā un Saeimas deputātu saziedotie līdzekļi, kā arī piesaistīti līdzekļi no Eiropas Savienības.
Labiekārtotās komunistiskā terora upuru piemiņas vietas Baltezera kapos atklāšanas pasākums noslēdza Ādažu novada domes 01.10.2008. uzsākto projektu “Ciešanu vārti” / “The Gate of Sorrow” (Id. Nr. REM-2008-006), kas tika īstenots Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūras programmas “Eiropa pilsoņiem” 4. darbības “Aktīvi Eiropas piemiņas pasākumi” / “Active European Remembrance” ietvaros un kura galvenais mērķis bija veicināt darbības, diskusijas un pārdomas par Eiropas iedzīvotājiem un demokrātiju, kopīgo vēsturi un kultūru un tuvināt Eiropu tās iedzīvotājiem, cildinot Eiropas vērtības un sasniegumus un vienlaikus saglabājot piemiņu par pagātni.