22.08.2016.

Ādažnieki jau saraduši ar to, ka pie mums īsāku vai garāku laiku poligona aktivitātēs ierodas militārpersonas no Kanādas, taču šoreiz Ādažus pasaules kartē uzmeklēja četri Kanādā dzimuši jaunieši ar pavisam citām interesēm.
Jaunieši savām acīm vēlējās redzēt vietu, kur dzimis viņu vectēvs, kurš par savu dzimteni Latviju mazbērniem atstājis neizdzēšamus atmiņu stāstus. Vectēvs emigrācijā bija apprecējies ar franču izcelsmes kanādieti un nākamajās paaudzēs saskarsme ar latviešu kopienu bija minimāla.
FOTO
Līdzekļus, kuri nebūt nav mazi, lai atceļotu no Kanādas rietumu krasta pilsētām, kurās ikdienā katrs no jauniešiem dzīvo, apmaksāja īpaša programma, kura atbalsta jauniešu dzimtas sakņu meklējumus pasaulē. Viens no puišiem, arhitektūras students, bija piedalījies šīs programmas konkursā, spējis pārliecināt finansētājus un ieguvis pozitīvu atbalstu ceļojumam uz Latviju ne tikai sev, bet arī savām divām māsām un brālim.
Jauniešu vecvectēvs savulaik bijis diplomēts piena ražošanas speciālists, kurš diemžēl Otrā pasaules kara beigās kopā ar ģimeni bija spiests atstāt dzimtas mājas Ādažos, lai dotos emigrācijā. Ļoti senā mājvieta Gaujas krastā Ādažos, kur 1604. gadā no Pērnavas ienākušais brīvais zemnieks Mačs apmetās uz dzīvi, paaudžu paaudzēs prasmīgi tika apsaimniekota vairāk kā 300 gadus.
Ar neviltotu interesi jaunieši no Kanādas iepazinās gan ar Ādažu muzeja krājumu, apskatīja savas dzimtas mājvietu un senus dokumentus, sadraudzējās ar tagadējo īpašuma saimnieci un saņēma uzaicinājumu jebkurā laikā atkal apmeklēt gan Ādažus, gan skaisto dzimtas mājvietu Gaujas krastā.Elita Pētersone
Ādažu Vēstures un mākslas galerijas vadītāja