24.11.2020.
Ir bieži novērojams, ka cilvēki, sevišķi ģimenes ar bērniem, labprāt pastaigu laikā baro ar maizi putnus, tai skaitā gulbjus. Putni, kuri pie tā ir pieraduši, vairs nebaidās un dažkārt paši pietuvojas cilvēkiem, lai saņemtu ēdienu. Dažkārt neapdomīga cilvēku rīcība var ietekmēt vai pat apdraudēt putnu veselību un dzīvību. Tāpēc atgādinām – gulbjus un citus putnus piebarot nav ieteicams!
Kā nenodarīt pāri putniem? Atgādinām dažus faktus par gulbju barošanu
- “Savvaļas putnus ar maizi barot nedrīkst. Lai paēstu, tiem pilnīgi pietiek ar zāli, aļģēm, planktonu un mazajiem kukaiņiem, kas mūsu ūdeņos ir pārpārēm. Ja gulbjus ar maizi baro jau no bērnības, tie kļūst atkarīgi no tās, tā ir kā narkotika. Tāpēc, redzot atpūtniekus, putns pats dodas pie cilvēkiem un pieprasa to pabarot,” saka ornitologs Dmitrijs Boiko.
- Piebarotajiem putniem zūd dabas instinkti, to uzvedība var kļūt neprognozējama. Piemēram, pamanot cilvēku, kurš to nebaro ar maizi, putns nebēg, bet var sāk uz cilvēku šņākt un pat iesist ar spārniem.
- Pieradinātie un piebarotie gulbji izvēlas pavadīt ziemu kopā ar mums, nevis lidot prom pārziemot, kur siltāks. Un ir bijuši gadījumi, kad putni, ziemojot nepiemērotā vietā, iesalst ar kājām ledū. Dažkārt bargākā ziemā putni arī mirst no bada.
- Apgredzenojot putnus, ornitologi novērojuši: to gulbju, kuri pārtiek no maizes, dzīves ilgums ir mazāks, nekā savvaļas putniem. Savvaļas putnu vidējais dzīves ilgums ir 10-12 gadi, taču pieradināta gulbja – aptuveni 8 gadi. Ir daži pētījumi, kas pierāda, ka ūdensputni nepanes rupjmaizi, jo tas var izraisīt smagus fermentācijas procesus kuņģa – zarnu traktā.
Ja tomēr nolemsiet pabarot putnus – labāk izvēlēties nedaudz apvārītus graudus (piemēram, miežus) vai īpašu kombikorma maisījumu putniem, ko iespējams iegādāties zoo veikalā.
Saudzēsim dzīvās radības mums apkārt un draudzīgi sadzīvosim ar dabu, nenodarot pāri. Arī, labu gribot.