Aicinām sniegt ziņas par dižkokiem līdz 10. septembrim!

06.09.2015.
Latvijas koki savām saknēm cieši turas Latvijas zemē un spītē negaisiem un vētrām. Kopš seniem laikiem tie vēl šodien dod pajumti un patvērumu putniem, zvēriem un cilvēkiem. Koki – tā ir viena no Latvijas bagātībām, un nenovērtējama bagātība – dižkoki. Dižkoki ir dažādu koku sugu vecākie un lielākie eksemplāri, kas glabā mūsu valsts vēstures notikumus. Ādažu novadā neliels skaits dižkoku ir jau apzināti, bet noteikti ir vēl citi, par kuriem šobrīd  neko nezinām. Tāpēc Ādažu novada domes vārdā aicinu ikvienu Ādažu novada iedzīvotāju un viesi iesaistīties dižkoku meklēšanā. Kamēr vēl ir vasara un daudz uzturamies ārā, pastaigājamies pa apkārtnes pļavām un mežiem, pastaigu laikā iespējams ievērot kādu lielu, skaistu koku.

Iedzīvotāji aicināti apzināt Ādažu novada dižkokus un iesniegt par tiem ziņas Ādažu novada klientu apkalpošanas centrā līdz šī gada 10.septembrim. Informāciju par dižkokiem var iesūtīt e-pastā: dome@adazi.lv, nogādāt personīgi Gaujas ielā 33 A, Ādažos, klientu apkalpošanas centrā vai zvanīt pa tālr. 67997350, 29486570. Visas sniegtās ziņas tiks apkopotas un izvērtētas.

Sniedzot ziņas par dižkokiem, būtu jauki, ja norādītu dižkoka atrašanās adresi, orientieri (māja, apdzīvota vieta, autobusa pietura, baznīca utt.), izmantojot mūsdienu tehnoloģiju iespējas, noteiktu koka atrašanās vietas GPS koordinātes, kas ir ļoti būtiskas, lai varētu koku vēlāk atrast. Būtu jāmin koka suga un koka stumbra apkārtmērs metros (jāmēra 1,3 m augstumā no zemes), aptuvens koka augstums metros. Un vēlams pievienot klāt koka fotogrāfiju.

Katram kokam ir savi kritēriji, pēc kuriem nosakāms – vai tas ir dižkoks. Šos kritērijus katrs Latvijas iedzīvotājs var atrast Dabas aizsardzības pārvaldes interneta mājas lapā. Tā, piemēram, ozols kļūst par dižkoku, ja tas sasniedz apkārtmērā 4,0 metrus, savukārt pīlādzim, lai kļūtu par dižkoku, pietiek tikai ar 1,5 metru apkārtmēru.
DAP mājas lapā var atrast ziņas arī par jau katrā reģionā apzinātajiem un datubāzē «Ozols» iekļautajiem dižkokiem. Lai dižkoku iekļautu DAP datu bāzē ir nepieciešams veikt koka uzmērīšanu. Vislabāk to darīt, izmantojot DAP izstrādātu anketu , kas pieejama interneta vietnē www.daba.gov.lv .
Dabas aizsardzības speciālisti norāda, ka koks par dižkoku kļūst tajā brīdī, kad tas ir sasniedzis dižkoka parametrus, kas atbilst DAP pieņemtajiem vai konkrētajā pašvaldībā pieņemtajiem. Kokam nav jābūt iekļautam nekādā datu bāzē vai kā īpaši apzīmētam, lai tam būtu aizsargājama koka statuss, tam vienkārši jāatbilst nepieciešamajiem parametriem.
Aicinām iedzīvotājus iesūtīt ziņas par dižkokiem vai interesantiem un neparastiem atradumiem dabā!

 
Ādažu novada ainavu arhitekte
Iveta Grīviņa