Ādažu novada domes deputāti aicina Garkalnes novadu nepievienot Ulbrokas novadam

18.09.2019.

Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks 16.septembrī  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā nogādāja domes deputātu parakstītu vēstuli ar lūgumu nepievienot Garkalnes novadu Ulbrokas novadam, norādot uz vairākiem būtiskiem argumentiem un iespējamām negatīvajām sekām.

Vēstulē liela uzmanība pievērsta tam, ka VARAM piedāvājums nekādi neatrisina abu novadu robežteritoriju problēmas, kā arī Garkalnes novada iedzīvotāju vairumam apgrūtinās pakalpojumu pieejamību jaunā novada centrā, kas atradīsies būtiski tālāk nekā Ādaži.

Šobrīd Ādažu un Garkalnes novadu administratīvā robeža sadala Lielo Baltezeru, viengabala meža masīvus un pat kopīgās ielas un ceļus divās daļās (Baltezera iela, Bukultu iela, Āņu ceļš, Bukultu ceļš, Venču ceļš un Piparu ceļš), bet Alderu ielu – pat 4 daļās, teju vai ik pēc pārsimt metriem.

Arī aglomerācija ap Lielo Baltezeru un Mazo Baltezeru ir inženiertehniski cieši integrēta, savukārt Alderu un Baltezera ielu pretējās pusēs mītošie iedzīvotāji atrodas dažādos novados. SIA “Rīgas ūdens” izveidotajā Sūkņu stacijas ciemata iedzīvotājiem jāiet 500 m līdz autobusa pieturai un Baltezers-Ainaži autoceļam (A1), šķērsojot Garkalnes novada teritorijas daļu pa neapgaismotu Alderu ielu. Diemžēl Ādažu novada dome tiesiski nevar ierīkot apgaismojumu kaimiņu novada īpašumos. Līdzīga situācija ir ar Bukultu un Baltezera ielu pēdējā kilometra asfaltēšanu, jo nepieciešams viens tehniskais projekts un novadu sadarbība, nevis vienas ielas dalīšana diviem novadiem piederošās daļās.

Līdzīga situācija ir Garkalnes novada Mārsilu ciematā un Alderu ciemā Ādažu novadā, jo arī tie dala kopīgu infrastruktūru – ūdenssaimniecību, ceļus un rekreatīvās teritorijas ap Mazo Baltezeru un Gaujas-Baltezera kanālu. Mārsilu un Alderu atrašanās divos dažādos novados turpmāk apgrūtinās gājēju un veloceliņa, kā arī ielu apgaismojuma izbūvi.

Ādažu novada domes deputātu ieskatā, pievienojot Garkalni Ulbrokai, vājināsies Ādažu–Garkalnes iedzīvotāju interešu pārstāvība izglītības pieejamības, sociālā atbalsta un  pasažieru pārvadājumu pakalpojumos.

Visas minētās situācijas rada būtiskas neērtības iedzīvotājiem un administratīvus apgrūtinājumus abām pašvaldībām, tāpēc Ādažu novada domes deputāti aicina Garkalnes novadu pievienot Ādažu novadam, norādot abu pašvaldību līdzšinējo labo sadarbību, izveidojot kopīgu kapitālsabiedrību “Garkalnes ūdens” un izbūvējot kopīgus ūdenssaimniecības tīklus ap abiem Baltezeriem, kā arī sakārtojot savstarpēji saistītās melioratīvās sistēmas.

Ādažu novada domes ieskatā Garkalnes iedzīvotāju ieguvumi būtu lielāki, atrodoties novadā, kas apvieno pašreizējo Ādažu, Carnikavas, Saulkrastu un Sējas novadu administratīvās teritorijas.