Ņemot vērā, ka Ādažu novadā turpmākajos gados ir paredzama jaunu rūpniecisko projektu īstenošana, SIA “Ādažu ūdens” 2021.gada oktobrī, atbilstoši izstrādātajam būvprojektam uzsāka notekūdeņu attīrīšanas iekārtu apjomīgus rekonstrukcijas darbus, paredzot jaudas palielināšanu par 850 m3 diennaktī.
Projekta kopējās izmaksas ir 3.104 miljoni eiro no kuriem 2.43 miljoni eiro (pamatā aizņēmums) ir uzņēmuma finansējums, 502 tūkstoši eiro ir valsts līdzfinansējums, bet 172 tūkstoši eiro ir SIA “Orkla Latvia” līdzfinansējums. Projekta līguma nosacījumi ar SIA “Mapri Būve” paredz, ka vēlākais līdz 2022. gada septembrim objekts tiks nodots ekspluatācijā, NAI jaudu palielinot aptuveni par trešdaļu, izbūvējot ceturto aerotenku, esošo iekārtu aerācijas sistēmu nomainot, aprīkojot ar tiešsaistes skābekļa mērītājiem un lokālo displeju, gaisa pūtēju vadības iestatīšanu izšķīdušā skābekļa koncentrācijai aerotenkos un vairākus citus tehnoloģiskus uzlabojumus.
Jāuzsver ne tikai tehnoloģisko iekārtu uzstādīšana sarežģītos apstākļos, jo nav pieļaujama notekūdeņu apstrādes procesa pārtraukšana, bet arī fakts, ka būvdarbu veikšanas tehnoloģija ir diezgan sarežģīts process. Nepieciešama apjomīga gruntsūdens līmeņa pazemināšana (darbi tiek veikti 7 metru dziļumā), izvērtējot to, ka Gaujas ūdens līmenis ir ļoti mainīgs, un tieši ietekmē betonēšanas darbu un tīklu izbūves procesu.
Pašreiz SIA “Ādažu ūdens” piederošo notekūdeņu attīrīšanas iekārtās (NAI), kuras atrodas pie Katlapu ceļiem, Gaujas pusē, kanalizācijas notekūdeņus attīra 3 aerotenku blokos, kuru kopējā notekūdeņu attīrīšanas kapacitāte sasniedz 2 150 m3/diennaktī jeb 785 tūkst. m3 gadā.
Vidējā teorētiskā kapacitāte ir tikai teorētisks lielums, kamēr svarīgāka ir momentānā hidrauliskā slodze, kas diennakts griezumā nevar pārsniegt 2150 m3. Pīķa slodžu laikā šī kapacitāte 2021. gada laikā vismaz 20 reizes visa gada griezumā ir tikusi izmantota līdz pat 98% apmērā. Līdz ar to, turpinot palielināties notekūdeņu plūsmām, pastāvēja augsts risks, ka noteiktās dienās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas nespēs attīrīt notekūdeņus pienācīgā kvalitātē, tādējādi, būtiski paaugstinot riskus, kas ir saistīti ar nepietiekami attīrītu notekūdeņu nonākšanu apkārtējā vidē. Jau pirms diviem gadiem tika plānota notekūdeņu attīrīšanas iekārtu un kanalizācijas tīklu rekonstrukcija, izstrādājot nepieciešamos tehniskos aprēķinus un būvprojektus.
Notekūdeņu attīrīšanas iekārtu rekonstrukcijas paātrinātu uzsākšanu veicināja SIA “Ādažu ūdens” un Aizsardzības ministrijas 2020.gadā sagatavotās aplēses par papildu notekūdeņu apjomu. Veicot tehniski ekonomiskā pamatojuma izstrādi, tika prognozēts, ka tuvākajos gados Nacionālo bruņoto spēku Ādažu mācību bāzes (NBS ĀMB) notekūdeņu plūsma uz Ādažu NAI būs amplitūdā no 215 līdz 230 m3 diennaktī ar maksimālajām pīķa slodzēm diennakts griezumā līdz pat 430 m3, kas veido 57% no viena NAI aerotenka notekūdeņu attīrīšanas kapacitātes. Balstoties uz šo aprēķinu, ar Ādažu novada pašvaldības un Aizsardzības ministrijas atbalstu, tika piešķirts valsts budžeta līdzfinansējums 502 tūkstošu eiro apmērā (jeb sestā daļa no kopējām projekta izmaksām), lai veiktu NAI ceturtā aerotenka, cauruļu sistēmu izbūvi un tehnoloģisko iekārtu pārbūvi.
Prognozējam, ka līdz 2023. gadam centralizētajai kanalizācijas sistēmai tiks pieslēgtas ne mazāk kā 100 vienģimeņu dzīvojamās ēkas un 2 daudzdzīvokļu mājas, kas NAI radīs papildus hidraulisko slodzi. Ir arī uzsākta vairāku rūpniecisko projektu plānošana un projektēšana. Līdz ar to SIA “Ādažu ūdens” bija ieinteresēta nodrošināt pilnu finansējumu projekta realizācijai, lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamības nepārtrauktību visiem potenciālajiem klientiem un ūdenssaimniecības sistēmas finansiālo un tehnisko ilgtspējību.
Papildus NBS ĀMB notekūdeņu plūsmām ir paredzami vairāki citi notekūdeņu plūsmu palielināšanās avoti. Iedzīvotāju skaits Ādažu novadā ir pastāvīgi augošs. Tas notiek uz bērnu dzimstības rēķina, gan arī uz iekšējās migrācijas pamata valsts iekšienē. Iedzīvotāji no Rīgas un citiem valsts reģioniem Ādažus izvēlas kā sev pievilcīgu dzīvesvietu. Pēdējo gadu laikā Ādažu novada iedzīvotāju skaits ir jūtami pieaudzis. Papildus pieaugums notiek, iedzīvotājiem iegādājoties dzīvokļus jau uzceltajās daudzdzīvokļu ēkās un izbūvējot jaunas privātmājas.
2021. gadā tika uzsākta maģistrālo tīklu pārbūve no Attekas ielas līdz Katlapu ceļiem. Divu spiedvadu, katrs 680 metru garumā, būvdarbi tika pabeigti 2022.gada februārī. 2022. un 2023.gadā paredzēta vēl atsevišķu tīklu posmu rekonstrukcija, jo NAI hidrauliskās jaudas palielināšanas rezultātā jānomaina veco tīklu posmi. Esošie kanalizācijas tīklu diametri nav atbilstoši NAI kapacitātes palielinājumam, lai ilgtermiņā nodrošinātu pieaugošo hidraulisko slodžu apkalpošanu pīķa stundās. Atsevišķi tīklu posmi ir sliktā tehniskā stāvoklī, būvēti pirms 40 – 45 gadiem, tie ir avāriju riski, kas var novest pie dažādu risku iestāšanās, kas ir saistīti ar neattīrītu notekūdeņu nonākšanu apkārtējā vidē. Vēl nepieciešams pārbūvēt vai arī papildu izbūvēt 2200 metrus maģistrālos kanalizācijas tīklus ar seguma atjaunošanu.
Problēma, kas aizvien saasinās, pieaugot notekūdeņu apjomam, ir deponējamās dūņas. Esošajā situācijā tās tiek nodotas kompostēšanai, taču šis process ir dārgs, ekonomiski neefektīvs un ir uzskatāms par risinājumu tikai īstermiņā. Šajās dūņās vai no tām radītajā kompostā joprojām ir pietiekami lieli riski, kas saistās ar dažādu gaistošo aromātisko ogļūdeņražu un patogēnu klātbūtni, kas periodiski rada smakas attīrīšanas iekārtu tuvumā. Tāpēc plaša un neierobežota šī materiāla izmantošana pilsētas vai lauku saimniecībā ir apgrūtināta vai pat neiespējama.
SIA “Ādažu ūdens” izvērtē dažādus tehniskos risinājumus dūņu saimniecībā, kas ļautu stabilizēt (iznīcinot patogēnus un lielā mērā arī gaistošos ogļūdeņražus un sērūdeņražus) dūņas un samazināt to apjomu (ar fermentera palīdzību, aptuveni līdz 30%). Tādējādi tās neierobežoti varētu tik izmantotas lauku mēslošanai vai tālākai kompostēšanai un samaisīšanai ar salmiem kompostēšanas laukos. Plānotie dūņu apsaimniekošanas risinājumi ļautu arī samazināt SIA “Ādažu ūdens” izmaksas, kas ir saistītas ar dūņu transportēšanu un elektroenerģijas patēriņu Ādažu notekūdeņu attīrīšanas iekārtu vajadzībām, kā arī samazinātu smakas, kuras rodas notekūdeņu pārstrādes tehnoloģiskajos procesos. Tādējādi tiks sasniegts jūtams ieguldījums, lai SIA “Ādažu ūdens” pakalpojumu tarifi būtu pēc iespējas ilgāk stabili un prognozējami.
Aivars Dundurs, SIA “Ādažu ūdens”