a a a

Sociālā palīdzība apvienotajā Ādažu novadā no 2022. gada 1.janvāra

  Trūcīgām un maznodrošinātām personām/ mājsaimniecībām
Trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss

Trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis – 272 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 190 euro pārējām personām mājsaimniecībā.

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis – 436 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 305 euro pārējām personām mājsaimniecībā.

Pamatpabalsti – GMI un mājokļa pabalsti

Garantētais minimālais ienākumu (GMI) slieksnis ir 109 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 76 euro katrai nākamajai personai mājsaimniecībā.

Mājokļa pabalsts – aprēķina kā starpību starp garantētā minimālā ienākumu (GMI) sliekšņu summu mājsaimniecībai un faktiskajiem izdevumiem (nepārsniedzot normatīvajos aktos noteiktos mājokļa lietošanas izdevumus) un mājsaimniecības kopējiem ienākumiem.

Veselības aprūpe trūcīgām un maznodrošinātām mājsaimniecībām

Par medicīnas pakalpojumiem, medikamentiem, briļļu un higiēnas preču iegādei – 50 % apmērā, ne vairāk kā 100 euro gadā personai;

par ārstēšanos stacionārā – 50 % apmērā, ne vairāk kā 150 euro gadā personai;

zobārstniecībai un zobu protezēšanai – 50 % apmērā, ne vairāk kā 100 euro gadā personai;

par endoprotezēšanu – 300 euro gadā.

Pabalsts bērna izglītībai trūcīgām un maznodrošinātām mājsaimniecībām Pabalsts ēdināšanai izglītojamajam, kurš apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi, iegūst pamatizglītību, vispārējo vidējo vai profesionālo izglītību – 100 % apmērā, pārskaitot to pakalpojuma sniedzējam saskaņā ar izrakstīto rēķinu, atbilstoši izglītības iestādes faktiskajam apmeklējumam.
Pabalsts skolas piederumu un apģērba iegādei izglītojamajam, kurš iegūst obligāto pamatizglītību no 5 līdz 18 gadu vecumam – 60 euro apmērā vienu reizi gadā.
Pabalsts sociālās funkcionēšanas nodrošināšanai trūcīgām un maznodrošinātām personām Pabalsts sociālās funkcionēšanas un neatkarīgas dzīves nodrošināšanai – līdz 500 euro gadā, veicot personas sociālās situācijas izvērtējumu un pamatojoties uz personas individuālo rehabilitācijas plānu.
Pabalsts krīzes situācijā

Katastrofas, stihiskas nelaimes gadījumos (ugunsgrēks, plūdi, vētras postījumi, u.c.) – līdz 700 euro apmērā personai, ņemot vērā radīto zaudējumu sekas; piešķir pašvaldības dome;

iepriekš neparedzamos krīzes gadījumos – līdz 100 euro personai, nepārsniedzot faktiskos izdevumus.

Pabalsts “Zupas virtuve”

/Jaunums Ādažu pagastā/

Tiesības saņemt pabalstu ir Ādažu novadā deklarētām trūcīgām un maznodrošinātām mājsaimniecībām, kuras par tādām atzinis Sociālais dienests, kā arī personām, kuras nonākušas ārkārtas situācijā neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas.

Pabalsts zupas virtuves izmantošanai tiek piešķirts stingras uzskaites talonu veidā (1 talons ir 1 litrs zupas):

Ādažu novadā deklarētām personām uz trūcīgās vai maznodrošinātās mājsaimniecības statusa piešķiršanas laiku;

pārējos gadījumos – uz 5 dienām.

Zupas virtuve darbojas katru darba dienu, no 1. novembra līdz 1. maijam.

Ēdienu izsniedz līdzi nešanai personai piederošos slēgtos traukos.

Ēdienu izsniegšanas vietu un laiku pašvaldība nosaka ar atsevišķu pašvaldības domes lēmumu, kuru izliek redzamā vietā Sociālajā dienestā un publicē pašvaldības tīmekļa vietnē www.adazi.lv.

 

2022.gada 1.janvārī stājušies spēkā Ādažu novada pašvaldības domes saistošie noteikumi “Par pašvaldības sociālo pakalpojumu piešķiršanas kārtību”.

No 01.01.2022.
Dienas aprūpes centra pakalpojums Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un pilngadību sasniegušām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kurām noteikta invaliditāte, kuras neapmeklē izglītības iestādes, nav nodarbinātas, un nesaņem pašvaldības pabalstu aprūpes vai kopšanas nodrošināšanai.

Psihologa pakalpojums

 

Psihologa pakalpojumu piešķir ne vairāk kā 20 reizes gadā pēc Sociālā dienesta sociālā darba speciālista izvērtējuma saņemšanas vai bāriņtiesas pieprasījuma ģimenēm, personām un personu grupām, kuras nonākušas krīzes vai ārkārtas situācijā un nespēj saviem spēkiem pārvarēt psiholoģiskās problēmas.
Speciālistu pakalpojumu apmaksa bērniem

Reitterapijas, Montesori pedagoga, smilšu terapijas, kanisterapijas, hidroterapijas, ergoterapijas, fizioterapijas un logopēda pakalpojumu un medicīnisko palīgierīču iegādes izdevumu apmaksa 50 % apmērā, bet ne vairāk kā 107 euro mēnesī pēc maksājumu apliecinošu dokumentu iesniegšanas:

pamatojoties uz pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumu par pakalpojuma nepieciešamību, ja pakalpojumu nenodrošina pašvaldības izglītības iestāde vai specializētā mācību iestāde;

bērniem ar invaliditāti, saskaņā ar ģimenes ārsta izsniegtu izziņu.

Pieprasot logopēda vai Montesori pakalpojuma apmaksu, jāiesniedz ģimenes ārsta vai logopēda izziņa par attiecīgā pakalpojuma nepieciešamību.

Ģimenes asistenta pakalpojums

 

/Jaunums Carnikavas pagastā/

Līdz 14 stundām nedēļā piešķir saskaņā ar individuāli izstrādātu sociālās rehabilitācijas plānu:

jauniešiem pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās, kuriem nav pietiekamu prasmju un iemaņu patstāvīgas dzīves uzsākšanai;

ģimenēm, kurām nav pietiekamu prasmju un iemaņu bērnu audzināšanā un aprūpē;

personām, kuras nespēj pārvarēt dzīves īpašas grūtības, sociālo funkcionēšanas prasmju atjaunošanai.

Sociālās rehabilitācijas pakalpojums

Piešķir saskaņā ar individuāli izstrādātu sociālās rehabilitācijas plānu vai korekcijas programmu:

jauniešiem ar uzvedības problēmām (likumpārkāpumi, izglītības iestādes neapmeklēšana, mācīšanās grūtības, negatīvisms, norobežošanās no apkārtējiem, agresivitāte, zagšana, klaiņošana, melošana, apsaukāšanās, u.c.);

jauniešiem ar zemu motivāciju uzlabot savu dzīves kvalitāti, regulāru garastāvokļa maiņu, depresīvu un noraidošu noskaņojumu;

jauniešiem pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās, kuriem nav pietiekamu prasmju un iemaņu patstāvīgas dzīves uzsākšanai;

personām un ģimenēm, kurām nav pietiekamu prasmju un iemaņu bērnu audzināšanā un aprūpē.

 

2022.gada 1.janvārī stājušies spēkā Ādažu novada pašvaldības domes saistošie noteikumi “Par aprūpes pakalpojumu piešķiršanu bērniem ar invaliditāti”, “Par pašvaldības aprūpes mājās pakalpojumiem pilngadīgām personām”, “Par pašvaldības materiālo atbalstu aprūpes vai kopšanas pakalpojuma nodrošināšanai”.

No 01.01.2022.

Aprūpes pakalpojums bērniem ar invaliditāti

/Jaunums Ādažu un Carnikavas pagastos/

Bērniem, kuriem ar Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) lēmumu ir noteikta invaliditāte un izsniegts atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību, ja bērna likumiskais pārstāvis vai audžuģimene nodarbinātības vai citu objektīvu iemeslu dēļ nevar nodrošināt bērna aprūpi un uzraudzību nepieciešamajā apjomā un Sociālais dienests ir konstatējis šādas aprūpes nepieciešamību. Pakalpojumu var saņemt līdz 80h mēnesī.
Aprūpes mājās un drošības pogas pakalpojumi pilngadīgām personām

Pilngadīgai personai:

kura vecuma, garīga vai fiziska rakstura traucējumu dēļ nevar veikt personisko aprūpi un ikdienas mājas darbus;

kurai slimības laikā vai atveseļošanās periodā ir grūtības veikt personisko aprūpi un ikdienas mājas darbus,

kurai vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ pastāv risks nonākt bezpalīdzības stāvoklī.

Aprūpes pakalpojuma apjomu iedala četros līmeņos, atkarībā no klienta funkcionālo traucējumu smaguma pakāpes, nepārsniedzot 24 stundas nedēļā, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem par sociālo pakalpojumu saņemšanu, ko nosaka sociālā darba speciālists.

Personām, kuras vecuma vai funkcionālu traucējumu dēļ var nonākt bezpalīdzības stāvoklī, ir tiesības nepārtrauktas saziņas, informatīva atbalsta un diennakts palīdzības nodrošināšanai vienlaikus saņemt pakalpojumu “Drošības poga” – cilvēka diennakts uzraudzība, neatliekamā palīdzība un psiholoģiskais atbalsts, izmantojot īpašu saziņas sistēmu – saziņas iekārtu un signālpogu, kas atrodas aprocē vai kulonā.

Pakalpojumu bez maksas ir tiesības saņemt personām:

kuru ienākumi nepārsniedz maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni;

ar I un II grupas invaliditāti ar funkcionāliem traucējumiem, kuru vienīgie ienākumi ir valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts invaliditātes gadījumā kopš bērnības un kurām nav Civillikumā noteikto likumīgo apgādnieku.

Materiālais atbalsts aprūpes vai kopšanas pakalpojuma nodrošināšanai

/Jaunums Carnikavas pagastā/

 

 

Paredzēts:

pensijas vecumu sasniegušām personām, personām ar I un II grupas invaliditāti, kurām ir funkcionēšanas ierobežojumi un noteikts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss;

personai ar I un II grupas invaliditāti, kuras vienīgie ienākumi ir valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts invaliditātes gadījumā kopš bērnības un kurai nav Civillikumā noteikto likumīgo apgādnieku, ja personai ir funkcionālie traucējumi un persona veselības stāvokļa dēļ nevar apmeklēt dienas centru;

bērniem invalīdiem, kuriem ir izteikti un smagi funkcionēšanas ierobežojumi un Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) ir izsniegusi atzinumu par īpašas kopšanas nepieciešamību.

Pabalsta apmēru nosaka atkarībā no klienta funkcionālo traucējumu smaguma pakāpes, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem par sociālo pakalpojumu saņemšanu, ko nosaka sociālā darba speciālists.

Pabalsta apmērs ir:

personām, kurām noteikts I aprūpes līmenis– 53 euro mēnesī;

personām, kurām noteikts II aprūpes līmenis – 107 euro mēnesī;

personām, kurām noteikts III aprūpes līmenis – 160 euro mēnesī;

bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un personām, kurām noteikts IV aprūpes līmenis – 214 euro mēnesī.

 

2022.gada 1.janvārī stājušies spēkā Ādažu novada pašvaldības domes saistošie noteikumi “Par pabalstu aizgādnībā esošo personu aizgādņiem Ādažu novada pašvaldībā”, “Par pašvaldības pabalstiem aizbildņiem un audžuģimenēm”, “Par pašvaldības palīdzību bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam pēc pilngadības sasniegšanas”.

No 01.01.2022.

Atbalsts aizgādņiem

/Jaunums Carnikavas pagastā/

Personai, kuru bāriņtiesa ir iecēlusi par aizgādni vai pagaidu aizgādni Ādažu novadā deklarētai pilngadīgai personai, kurai tiesa ir ierobežojusi rīcībspēju vai nodibinājusi pagaidu aizgādnību.

Pabalsta apmērs aizgādnim par katru aizgādnībā esošo personu ir:

30 euro mēnesī;

15 euro mēnesī, ja aizgādnībā esoša persona dzīvo ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā vai specializētajā ārstniecības iestādē personām ar garīga rakstura traucējumiem.

Atbalsts audžuģimenēm

Izmaksā audžuģimenei par bērniem, kuri ar bāriņtiesas lēmumu ievietoti audžuģimenē un kurai ar Sociālo dienestu ir noslēgts līgums par bērna ievietošanu audžuģimenē:

bērna uzturam – 75 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas;

bērna apģērba un mīkstā inventāra iegādei – Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā gadā katram bērnam.

Atbalsts aizbildņiem

/Jaunums Ādažu pagastā/

Aizbildnim par bērna uzturēšanu – 75 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas. Pabalstu samazina:

par summu, ko atbilstoši Valsts sociālo pabalstu likumam izmaksā no valsts budžeta līdzekļiem kā pabalstu aizbildnim par bērna uzturēšanu;

par summu, ko aizbildnim izmaksā Uzturlīdzekļu garantiju fonds;

par summu, ko aizbildnim maksā aizbildnībā esošā bērna vecāki pamatojoties uz savstarpējo vienošanos vai tiesas spriedumu.

Atbalsts bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam pēc pilngadības sasniegšanas

Vienreizējs pabalsts patstāvīgas dzīves uzsākšanai – personām ar invaliditāti kopš bērnības 350 euro, pārējām personām – 250 euro;

vienreizējs pabalsts sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei – 850 euro;

pabalsts ikmēneša izdevumu segšanai (personām, kuras mācās izglītības iestādē, augstskolā, koledžā) personām ar invaliditāti kopš bērnības – 200 euro, pārējām personām – 150 euro;

mājokļa pabalsts – pēc faktiskajiem izdevumiem, bet ne vairāk, kā noteikts Ministru kabineta noteikumos.

2022.gada 1.janvārī stājušies spēkā Ādažu novada pašvaldības domes saistošie noteikumi “Par pašvaldības vienreizēju pabalstu ģimenei sakarā ar bērna piedzimšanu”.

No 01.01.2022.

Bērna piedzimšanas pabalsts

Pabalsts paaugstināts par 50 euro

Personām, kurām piešķirts personas kods, un vismaz viena no bērna vecāku pamata dzīvesvieta, kā arī bērna dzīvesvieta no dzimšanas reģistrācijas brīža ir deklarēta Ādažu novadā.

Pabalsta apmērs ir:

200 euro par katru bērnu, ja abu vecāku pastāvīgā dzīvesvieta ir deklarēta Ādažu novadā;

100 euro par katru bērnu, ja viena vecāka pastāvīgā dzīvesvieta ir deklarēta Ādažu novadā.

 

2022.gada 1.janvārī stājušies spēkā Ādažu novada pašvaldības domes saistošie noteikumi “Par pašvaldības pabalstiem iedzīvotājiem bez materiālā stāvokļa izvērtēšanas”, “Par braukšanas maksas atvieglojumiem sabiedriskajā transportā Ādažu novadā”, “Par pabalstu politiski represētajām personām”.

No 01.01.2022.

Atbalsts bērniem

/Jaunums Carnikavas pagastā/

Pabalsts ģimenei ar bērnu, kuram noteikta invaliditāte vai kurš slimo ar celiakiju un kuram nav noteikta invaliditāte, ir 50 euro. Pabalstu piešķir vienu reizi gadā.
Pabalsts ģimenei par tāda bērnu uzturēšanos vasaras nometnēs, kuriem noteikta invaliditāte, ir līdz 200 euro par vienu bērnu, nepārsniedzot nometnes faktiskās izmaksas. Pabalstu piešķir vienu reizi gadā.
Pabalsts jubilejās Pabalsts personai sasniedzot 100 gadu vecumu, ir 300 euro;
Pabalsts natūrā personas apsveikšanai jubilejā sasniedzot 70 gadu vecumu un turpmāk katrā piektajā dzimšanas dienā, ko Ādažu novada pašvaldība iegādājas un piegādā personai (kliņģeri, ziedi un apsveikuma kartiņas) par kopējo summu ne vairāk par 20 euro.

Ziemassvētku pabalsts

/Jaunums Carnikavas pagastā/

Piešķir katru gadu Ziemassvētku pārtikas pakas veidā, un to ir tiesības saņemt:

personām ar I grupas invaliditāti;

vientuļiem pensionāriem un personām ar II grupas invaliditāti, kurām nav Civillikumā noteikto apgādnieku;

ģimenēm, kuras audzina bērnus invalīdus;

ģimenēm, kuras audzina aizbildnībā vai audžuģimenē esošus bērnus;

trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm ar bērniem;

sociālā riska ģimenēm ar bērniem.

Piešķir vienu reizi gadā saldumu paciņas veidā, un to ir tiesības saņemt par katru ģimenē dzīvojošu bērnu:

ģimenēm, kuras audzina bērnus invalīdus;

ģimenēm, kuras audzina aizbildnībā vai audžuģimenēs esošus bērnus;

trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm ar bērniem;

sociālā riska ģimenēm ar bērniem.

Atbalsts tuberkulozes slimniekiem

Pabalsts ēdināšanai, ko piešķir tuberkulozes slimniekiem – 3 euro dienā.

Pabalsts tuberkulozes slimnieku ceļa izdevumu apmaksai līdz ārstniecības iestādei – 100 % apmērā no ceļa izdevumiem.

Jāiesniedz sertificēta pneimonologa vai pulmonologa izziņa, kurā norādīta diagnoze “tuberkuloze” un ambulatorās ārstēšanās laiks, kā arī sabiedriskā pārvadātāja biļetes, ja lūdz pabalstu ceļa izdevumu apmaksai.

Atbalsts transporta pakalpojumiem

/Jaunums Carnikavas pagastā/

50 euro vienu reizi gadā personām ar invaliditāti, ko piešķir pamatojoties uz spēkā esošu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas izsniegtu izziņu par medicīnisko indikāciju noteikšanu speciāli pielāgota vieglā automobiļa iegādei un valsts sociālā pabalsta transporta izdevumu kompensēšanai.
Specializētā transporta pakalpojumu izmantošanai mazkustīgām personām ar pārvietošanās grūtībām, pamatojoties uz ārsta atzinumu par šāda pakalpojuma nepieciešamību, ne vairāk kā 150 euro gadā, ko piešķir saskaņā ar rēķinu.
Braukšanas maksas atvieglojumus 100 % apmērā no vienas biļetes cenas Ādažu novada administratīvajā teritorijā ir tiesīgas saņemt personas, kuras sasniegušas 70 gadu vecumu vai vecākas, un savu pamata dzīves vietu deklarējušas Ādažu novadā. Braukšanas maksas atvieglojumi darbojas desmit braucieniem kalendāra mēnesī ar pasažieru pārvadātāju, kuram piešķirtas tiesības sniegt pakalpojumu reģionālās nozīmes maršruta tīkla daļā “Pierīga“ (t.sk. Ādažu novada administratīvajā teritorijā), izmantojot personalizētu elektronisko biļeti, kuru var noformēt Ādažu novada pašvaldības Valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros.

Servisa suņa pakalpojums

/Jaunums Ādažu pagastā/

Atbalsts personām ar I un II grupas invaliditāti servisa suņa pakalpojuma izmantošanai 100 euro mēnesī invalīdiem ar kustību vai redzes traucējumiem. Jāiesniedz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas izziņa par invaliditāti un līguma kopija (uzrādot oriģinālu) par servisa suņa nodošanu personai.
Atbalsts politiski represētām personām Ādažu novadā deklarētām personām – 100 euro gadā.

2022.gada 1.janvārī stājušies spēkā Ādažu novada pašvaldības domes saistošie noteikumi “Par pašvaldības pabalstu personas apbedīšanai”.

No 01.01.2022.

Apbedīšanas pabalsts

Apbedīšanas pabalsts 100 euro apmērā, katra novadā deklarētas personas nāves gadījumā

/Jaunums Carnikavas pagastā/

 

Pabalsta apmērs ir 500 euro, ja vienlaikus nav saņemts apbedīšanas pabalsts no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA).

Ja no VSAA saņemtais apbedīšanas pabalsts ir mazāks par 500 euro, pašvaldība piešķir pabalstu iztrūkstošās summas apmērā līdz 500 euro, bet ne mazāk, kā 100 euro.

Personai, kurai nav tiesību saņemt VSAA apbedīšanas pabalstu, Sociālais dienests piešķir apbedīšanas pabalstu 100 euro apmērā.

Personai, kura tiek apbedīta, pēdējai deklarētajai dzīvesvietai jābūt Ādažu novadā.