30.09.2015.
Bieži vien pietiek izdarīt mazliet vairāk par viduvējību. Un šis mazliet var atnest desmitkārtīgu atdevi. Mums šī atdeve būtu brauciens uz Eiropas parlamentu Strasbūrā EUROSCOLA projekta ietvaros.
Mēs esam censoņi no Ādažu vidusskolas Eiropas klubiņa. Pašlaik tiek darīts viss, lai mēs iegūtu iespēju braukt uz Strasbūru. Mēs izpētam likumu, kas ir pieņemts Eiropas parlamentā, no idejas līdz realizēšanai, precīzāk, viesabonēšanas atcelšanu Eiropā, kas ir lielisks Latvijas prezidentūras panākums, kas skar visu Eiropu. Tāpat ir izveidota ēkartiņa par Eiropas parlamentu. Šie ir galvenie veicamie projekta uzdevumi.
Šis brauciens ir īpaši svarīgs jaunajiem Eiropas kluba biedriem. Vecie vidusskolas vilki rāda piemēru un atver jaunajiem durvis. Vecāko klašu skolnieki var izjust lomu maiņu un to, ka viņiem ir jāvada gan sevi, gan kluba jaunos biedrus. Beigās izveidojas sniega bumbas efekts- kāds varbūt sāks ar palīdzēšanu skolas pasākumā, tad piedalīsies organizēšanā, pēc tam rakstīs starptautiskus projektus un tajos arī piedalīsies. Tā ir kā ķēdes reakcija – jo vairāk cenšas, jo vairāk centīsies pēc tam. Vecā Eiropas kluba paaudze grib atstāt labu vidi nākamajiem, kuri to uzjumdīs vēl vairāk. Bet kāpēc mēs tik ļoti gribam piedalīties šajā projektā?
Ādažu vidusskolas Eiropas klubiņš izmantoja šo iespēju pirms gandrīz 2 gadiem, kad tika izcīnīta biļete uz Strasbūru. Parlamentā mēs tikām sadalīti pa grupām, kurās jaunieši no visas Eiropas apsprieda kādu būtisku problēmu. Tad tika ievēlēts runas vīrs un prezidents, kuri vēlāk aizstāvēja ideju galvenajā zālē vairāku simtu jauniešu priekšā. Tad varēja balsot, vai šos priekšlikumus vajadzētu pieņemt. Pats galvenais ir praktiskā pieredze un iziešana no komforta zonas. Šeit ir runa par komunicēšanu un diskutēšanu angļu valodā ar jauniešiem no visām Eiropas malām, kā arī par kreatīvu problēmas risinājumu un citu uzklausīšanu. Šeit ir runa par uzdrošināšanos un pēc tam saprast, ka nebija tik grūti pārvarēt savas bailes. Neviena psiholoģijas stunda vai sociālo zinību stunda nevar iemācīt to, kā sevi izzināt un attīstīt, kā vienīgi reālā dzīve. Šis projekts liek iepazīt citas kultūras, paplašināt redzes loku un iemāca iejūtību pret citām tautām, jo, komunicējot ar cilvēkiem no citām valstīm, sapratīsiet, ka mēs visi gribam tikt mīlēti, mēs visi gribam sevi apliecināt un izpausties, un vienkārši būt priecīgiem. Mums ir svarīgi ne tikai vienkārši palikt vecākiem un nobriest, mēs savu laiku mērām progresā, tāpēc piedalīšanās šajā projektā atkal ir lielisks veids kā progresēt. Un labs laika rādītājs ir progress – viss, kas ir paveikts, lai izcīnītu iespēju tikt uz Eiropas parlamentu. Tas būtu kā piedalīties loterijā, kur kaut kas ir jāizdara, lai vispār iegūtu biļeti, bet, jo lielāks darbs ielikts, jo labāka biļete tiks. Veiksme ir jānopelna.
Lauris Skraucis, Ādažu vidusskolas Eiropas klubiņa dalībnieks
Mūsu Eiropas kluba e-kartē esam attēlojuši, kā mēs vēl jauni būdami, cenšamies izprast Eiropas parlamenta darbu un tā sistēmu, mēs parādām, ka mēs spējam ienest jaunas idejas, esam ar pārliecību, ka varam atrisināt dažādas problēmas, būt detektīvi un izmeklēt, izpētīt likumus. Komunikācija ir divvirzienu iela, parādam arī to, ka ir, kas mūs uzklausa. Ar katru komentāru, ar katru ideju arī mēs veidojam to, kā citi skatās uz mūsu vajadzībām, tāpēc jāatceras, ka izlietu ūdeni atpakaļ nesasmelsi.Visa pamatā ir komunikācija un uzklausīšana.