Ādažu novada dome paziņo, ka 2010.gada 9.decembra domes sēdē (sēdes protokola Nr. 24 izraksts) apstiprināta Ādažu novada attīstības programma 2011.-2017.gadam.
Kā plānošanas dokumentā integrēti vides apsvērumi.
Ādažu novada attīstības programma ir Ādažu novada pašvaldības vidēja termiņa stratēģiskās plānošanas dokuments, kas tiek izstrādāts laika periodam no 2011. līdz 2017. gadam. Plānošanas dokumenta izstrādes galvenais mērķis bija noteikt Ādažu novada pašvaldības attīstības prioritātes, mērķus un norādīt veicamos uzdevumus, rīcības, projektus pašvaldības ilgtspējīgai un līdzsvarotai sociāli ekonomiskās attīstības veicināšanai.
Lai Ādažu novada attīstības programmā atspoguļotu informāciju par attīstības programmas un tās realizācijas alternatīvu ietekmi uz vidi, integrētu vides aspektus un analītiski izvērtētu to mijiedarbību ar sociāliem un ekonomiskajiem apstākļiem, kā arī noskaidrotu un ņemtu vērā ieinteresēto pušu viedokli, tika veikts attīstības programmas stratēģiskās ietekmes uz vidi novērtējums un izstrādāts vides pārskatu.
Kā ņemts vērā vides pārskats, izteiktie atzinumi, sabiedriskās apspriešanas rezultāti.
Vides pārskats ir Ādažu novada attīstības programmas (2011-2017) sastāvdaļa. Tajā tiek pievērsta papildus uzmanība tam, kā programmā izvirzītās pamatvērtības, noteiktie mērķi un uzdevumi novada attīstībai un no tiem izrietošā rīcības programma tiek sabalansēta ar vides (ūdeņi, bioloģiskā daudzveidība, īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, atmosfēras gaisa kvalitāte, iedzīvotāju vides kvalitāte utt.) saglabāšanu un uzlabošanu.
Vides pārskatā situācijas uzlabošanai vides jomā tiek piedāvāti secinājumi un ieteikumi, kas palīdzētu pašvaldības darbībā tieši vides kvalitātes uzlabošanā. Tiek dots arī indikatoru apkopojums, kurš būtu jāņem vērā, kad tiks izstrādāts monitoringa ziņojums. Katrā no nodaļām tiek dots raksturojums attiecīgajai vides problēmai, kā arī sniegti ieteikumi šo iespējamo ietekmju samazināšanai.
Ādažu novada attīstības programma un Vides pārskata projekts tika izstrādāts vienlaicīgi, arī sabiedriskā apspriede (sanāksme) tika noteikta vienā dienā, tādejādi jau izstrādes laikā attīstības programmā tika iestrādāti Vides pārskata priekšlikumi un ieteikumi.
Pamatojums, kāpēc no visiem iespējamiem risinājuma variantiem izraudzīts pieņemtais variants.
Apkopojot attīstības programmas Vides pārskatā noteikto, var uzskatīt, ka kopumā attīstības programmas īstenošana neatstās sliktāku ietekmi uz vides kvalitāti kāda tā ir pašlaik. Ādažu novada attīstības programma paredz vides aizsardzības likumdošanā izvirzīto prasību ievērošanu, izstrādājot un realizējot pašvaldības attīstības plānošanas dokumentus. Plānošanas dokuments paredz saglabāt un aizsargāt vienu no novada teritorijas vērtībām – dabas vidi – ūdensobjektus, mežus, īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, kā arī kultūrvēsturisko mantojumu – aizsargājamos kultūras pieminekļus. Vides kvalitāte ir noteikts kā vērtīgs resurss, kurš jāpārvalda un jāizmanto ilgtspējīgā veidā, racionāli izmantot kultūras un dabas mantojumu.
Ādažu novada attīstības programmā (2011-2017) netiek paredzēta dažādu alternatīvu scenāriju attīstība – netiek piedāvātas dažādas alternatīvas rīcības programmas. Līdz ar to, kā vienīgo alternatīvu Ādažu novada attīstības programmai varētu uzskatīt „0" alternatīvu, kad tiek saglabāta esošā situācija un netiek plānota Ādažu novada attīstība un netiek izstrādāta attīstības programma. Šāda situācija ir pretrunā gan ar reģiona un pašvaldības attīstības mērķiem, gan ar starptautiskajām un nacionālajām vides aizsardzības interesēm, jo novada teritorijā atrodas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas un objekti. Gadījumā, ja tiek realizēta „0" alternatīva, sagaidāms, ka vides kvalitāte Ādažu novada administratīvajā teritorijā kopumā pasliktināsies.
Ziņas par pasākumiem plānošanas dokumenta īstenošanas monitoringa veikšanai, norādot monitoringa ziņojuma iesniegšanas termiņus.
Lai novērstu attīstības programmas īstenošanas varbūtējo negatīvo ietekmi uz vidi, tiks veikts attīstības programmas īstenošanas monitorings. Monitorings tiks veikts ar nolūku konstatēt plānošanas dokumenta īstenošanas tiešo vai netiešo ietekmi uz vidi, kā arī, lai nepieciešamības gadījumā, izstrādātu papildus prasības attīstības programmai. Monitorings tiks veikts, izmantojot valsts statistikas datu bāzes, salīdzinot vēsturiskos un aktuālos datus par pārskata teritoriju, t.i. Ādažu novada teritoriju. Veicot monitoringu, tiks pievērsta uzmanība Vides pārskatā norādītajām problēmām, ar tām saistītajām nozarēm, lai, veidojot statistiku ilgākā laika periodā (monitoringu), varētu novērtēt piesārņojuma izmaiņas un prognozēt tā iespējamo attīstību.
Attīstības programmas īstenošanas monitoringu plānots veikt ik pēc 3 gadiem (uzsākot kārtējā 3 gadu investīcijas plāna izstrādi), kā arī nākamajām pašvaldības vēlēšanām – 2013., 2018.gados, lai katra jaunievēlētā Ādažu novada dome varētu novērtēt ieviešanas sekmes un noteikt vai attīstības programmai nav nepieciešama aktualizācija.
Ziņas par to, kad Ādažu novada domei jāizstrādā monitoringa ziņojums un tas jāiesniedz Vides pārraudzības valsts birojā izvērtēšanai, apkopotas tabulā.
Gadi |
Ietekmes objekts |
Ietekme |
2013. |
Pašvaldības vēlēšanas 3 gadu investīcijas plāna izstrāde Natura 2000 teritorijas |
Jaunā novada dome izvērtē vides aizsardzības prioritātes, prioritāro vides jautājumu risināšana. Attīstības programmas sasaiste un atbilstība īpaši aizsargājamo dabas teritoriju dabas aizsardzības plāniem, Daugavas un Gaujas baseinu apsaimniekošanas plāniem |
2016. |
3 gadu investīcijas plāna izstrāde |
Izstrādāto un ieviesto projektu ietekme uz vide |
2017. |
Jaunas attīstības programmas izstrāde |
Attīstības programmas ieviešanas sekmes un trūkumi. Darba uzdevuma jaunas attīstības programmas izstrādei sastādīšana |
2018. |
Pašvaldības vēlēšanas Natura 2000 teritorijas |
Jaunā novada dome izvērtē vides aizsardzības prioritātes, prioritāro vides jautājumu risināšana. Attīstības programmas sasaiste un atbilstība īpaši aizsargājamo dabas teritoriju dabas aizsardzības plāniem, Daugavas un Gaujas baseinu apsaimniekošanas plāniem |
2018. |
3 gadu investīcijas plāna izstrāde |
Izstrādāto un ieviesto projektu ietekme uz vide |
Ar apstiprināto Ādažu novada attīstības programmu 2011.-2017.gadam, kā arī stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma (Vides pārskata) dokumentiem, informatīvo ziņojumu, atzinumu par vides pārskatu un informāciju par termiņiem monitoringa ziņojuma iesniegšanai var iepazīties Ādažu novada domē, Gaujas iela 33A, Ādažos, Ādažu novadā, kā arī pašvaldības mājas lapā Internetā www.adazi.lv.