“Rīgas Meži” 2022.gada nogalē plāno uzsākt mežistrādes darbus netālu no Kalngales (“Rīgas Mežu” Gaujas mežniecības Kalngales apgaita, Ādažu novads, Carnikavas pagasts). Darbi notiks atbilstoši uzņēmuma “Meža apsaimniekošanas plānam”, kurā liela nozīme piešķirta bioloģiski vērtīgajām, dabas un rekreācijas teritorijām, kā arī samazinātas mežsaimniecisko darbu platības.
Lielākajā daļā meža darbi notiks atbilstoši šim mežam izstrādātajam ainavu ekoloģiskajam plānam un teritorijas ainavu dizaina plānam. Tāpat, veicot mežizstrādes darbus, tiks ievēroti atbildīgas un ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas principi, ko nosaka “Rīgas Mežiem” piešķirtie starptautiskie sertifikāti.
Mežs pie Kalngales ir īpašs ar to, ka te ir salīdzinoši daudz bioloģiski vērtīgu meža nogabalu, kuros mežistrāde netiks veikta. Tā ir arī iecienīta atpūtas, ogošanas un sēņošanas vieta.
Pirms mežistrādes darbiem šai teritorijai izveidots meža funkcionālais zonējums: bioloģiski vērtīga teritorija, bioloģiski vērtīgo nogabalu buferjoslas teritorija, ainaviski vērtīga teritorija un mežsaimniecības teritorija. Ainavu dizaina plāna zonējumā izcelti ainavu elementi, ņemtas vērā meža dabiskās vērtības un rekreācijas iespējas.
Atbilstoši Kalngales apgaitai izstrādātajam ainavu dizaina plānam, te paredzēti divi ciršu veidi:
Pirms mežizstrādes uzsākšanas “Rīgas Meži” iepazīstina sabiedrību ar plānotajiem darbiem un mežaudžu funkcionālo zonējumu:
Bioloģiski vērtīgo nogabalu buferjosla veidota ar mērķi nepasliktināt šo nogabalu vērtību. Ņemot vērā nepieciešamos telpiskos un sezonālos ierobežojumus, šajā teritorijā var tikt plānotas arī atjaunošanas cirtes (mežistrādes darbi te nenotiks pavasarī – putnu ligzdošanas laikā). Šajā mežistrādes ciklā darbi ir plānoti divos nogabalos, kur būs nelielas atjaunošanas cirtes.
Šajās teritorijās mežistrādes darbi būs saudzīgāki, t.sk. bez atjaunošanas cirtēm. Savukārt kopšanas cirtes tiks veidotas ar neregulāras un regulāras formas atvērumiem, lai veicinātu labāku dabisko priedes atjaunošanos un nodrošinātu dabisku meža audzes nomaiņu ilgtermiņā.
Šajā mežistrādes ciklā ainaviski vērtīgajā teritorijā ir plānotas atsevišķas kopšanas cirtes, lai nodrošinātu optimālus augšanas apstākļus spēcīgākajiem kokiem – vairāk gaismas un vietas, lai attīstītos stiprāka un pret ārējiem vides un bioloģiskiem faktoriem noturīga mežaudze (vējgāzes, snieglauzes, kukaiņu bojājumi, piemēram, astoņzobu mizgrauzis).
Savukārt ekoloģiskie koki (augtspējīgi iepriekšējās paaudzes koki vai koki, kuru caurmērs lielāks par valdošās koku sugas koku vidējo caurmēru nogabalā), tiks koncentrēti vienā vai vairākās grupās. Papildus ekoloģisko koku grupām tiks saglabāti arī atsevišķi lielāko dimensiju valdaudzes vai atsevišķi iepriekšējās paaudzes ekoloģiskie koki. Tāpat papildus ekoloģiskajiem kokiem tiks saglabāta arī veselīgo priežu paauga, kadiķi, kā arī vecākās un īpaši vērtīgākās priedes un dobumainie koki.