7 praktiski ieteikumi UZŅĒMĒJIEM, kā sagatavoties latu un eiro vienlaicīgai apgrozībai

10.12.2013.

2014. gada pirmās 14 dienas būs īss, bet saspringts periods mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Galvenie izaicinājumi saistīti ar lielu skaidras naudas latu un santīmu daudzumu, kas jāizņem no apgrozības, tirdzniecības vietu pielāgošanu divu valūtu apritei un nodrošināšanu ar eiro atlikuma izdošanai, kā arī personāla un naudas drošību. Uzņēmumiem, kas vēl nav pilnībā sagatavojušies eiro ieviešanai, apkopoti būtiskākie praktiskie ieteikumi no mazumtirdzniecības, skaidras naudas apstrādes, banku un policijas ekspertiem teksta un video prezentāciju formātā.

1.    Nepieciešamais eiro apjoms skaidras naudas atlikuma izdošanai

Mazumtirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas uzņēmumiem jānodrošinās ar eiro centiem un banknotēm atlikuma izdošanai vismaz 3 līdz 6 darba dienu apgrozījuma apjomā. Vairāk eiro, īpaši monētu, būs nepieciešams tur, kur ir vairāk skaidras naudas darījumu, nav POS terminālu norēķiniem ar kartēm, cenas nav izteiktas apaļos skaitļos, klienti un apkārtējo tirdzniecības vietu darbinieki varētu izmantot pirkumus latos kā naudas maiņas veidu. Visas bankas vēl joprojām piedāvā vienkāršoto priekšpiegādi, un dažās bankās iespējams pieteikties eiro saņemšanai filiālēs noteiktā laikā.

2.    POS termināla ierīkošana

Ja uzņēmums to vēl nav izdarījis, decembris ir īstais brīdis izmēģināt POS termināla ierīkošanu tirdzniecības vietā maksājumu karšu pieņemšanai, jo tam ir vairākas priekšrocības. Samazināsies apstrādājamās skaidras naudas daudzums. Kasieri nekļūdīsies ar atlikuma izdošanu. Ietirgotā nauda būs drošībā. Netiks tērēts darbinieka laiks un līdzekļi transportam, vedot skaidru naudu uz bankas filiāli, jo janvāra sākumā tajās paredzamas garas rindas.

3.    Viltojumu atpazīšana

Lai arī risks saskarties ar viltojumiem ir neliels, zaudējumi var būt nozīmīgi. Jāatceras, ka apritē var būt gan eiro, gan latu viltojumi. Lielākais risks ir sastapties ar viltotu eiro banknoti, jo eiro monētas vilto salīdzinoši reti. Tirgū ir pieejami gan automātiskie viltojumu detektori, gan UV un baltās gaismas lampas, gan speciālie flomāsteri. Uzņēmumiem ieteicamais risinājums ir tieši automātiskie viltojumu detektori, jo tiem ir augsta precizitāte un ātrdarbīgums. Speciālie flomāsteri vairāk piemēroti iedzīvotāju vajadzībām un garantē ne vairāk kā 90% drošību. UV un baltās gaismas lampu sekmīgai izmantošanai nepieciešams ļoti labi apmācīts personāls, jo sastopami ļoti augstas kvalitātes viltojumi. Automātiskos viltojumu detektorus iespējams iegādātos par summu, kas mazāka par 100 eiro.

4.    Cilvēku un naudas drošība

Ņemot vērā palielināto skaidras naudas apjomu apritē, Valsts policija identificējusi šādus galvenos riskus: eiro un latu naudas viltojumu izplatīšana un krāpšana, laupīšanas, zādzības un kibernoziegumi. Janvāra sākumā ir īpaši jāparūpējas par naudas apstrādes un glabāšanas vietu aizsardzību, piemēram, ieliekot naudu seifā un seifu piestiprinot telpas konstrukcijām. Jāpārdomā uzņēmuma darbinieka sūtīšana uz banku nodot vai saņemt naudu, jo tas ne tikai prasīs ilgu laiku, bet apdraudēs šo personu un uzņēmuma naudu. Tā vietā jāapsver inkasācijas pieteikšana bankā un klientu norēķini ar maksājumu kartēm.

5.    Pareiza izdodamā atlikuma eiro valūtā aprēķināšana

Latu un eiro vienlaicīgas apgrozības periodā kasieriem daudz laika prasīs izdodamā atlikuma eiro aprēķināšana, ja pirkums tiks veikts latos. Lai atbrīvotos no visiem latiem un santīmiem, klienti bieži vēlēsies kombinēt maksājamo summu gan no latiem, gan eiro. Daudzos kases aparātos jau ir „eiro" poga, kas atvieglo aprēķinus. Ja šāda risinājuma nav, jāparūpējas par alternatīvām, piemēram, viedtālruņu aplikācijām, kuras bez maksas piedāvā gan vairākas bankas, gan citi izstrādātāji. Ieteicamas ir praktiskas apmācības kasieriem, modelējot iespējamās norēķinu situācijas. Kasieru darbu atvieglos lūgums klientiem vispirms maksāt ar latiem, tad eiro skaidru naudu vai maksājumu karti.

6.    Klientu informēšana un iecietības veicināšana

Janvārī tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās jāparūpējas par klientu informēšanu un konfliktsituāciju novēršanu. Ieteicams izvietot gan oficiālo latu un eiro maiņas kursu, gan tabulu ar biežāk sastopamajām pirkumu vērtībām latos un eiro. Lai novērstu to, ka uzņēmumam beidzas eiro, jo klienti maksā ar liela nomināla latu banknotēm, var skaidri norādīt atlikuma izdošanas ierobežojumus. Ja klienti maksā skaidrā naudā, tiem vispirms jālūdz maksāt ar latiem un santīmiem, tikai tad ar eiro, jo tas būtiski samazinās pārpratumus un apkalpošanas laiku, kā arī atvieglos kasieru darbu.

7.    Visu uzņēmuma procesu analīze eiro gatavībai

Ja tas vēl nav izdarīts, ir pēdējais brīdis izanalizēt visu būtiskāko uzņēmuma procesu gatavību eiro ieviešanai. Svarīgākie no tiem: eiro savlaicīga pasūtīšana bankā un izņemšana filiālē, savākto latu banknošu un monētu nodošana bankā vai inkasācijai un eiro nodrošināšana tirdzniecības vietā, POS termināla ierīkošana maksājumu karšu pieņemšanai, kasieru un citu darbinieku apmācības, naudas, personāla un klientu drošība, tehnisko un IT risinājumu pielāgošana, likumdošanas prasību izpilde, grāmatvedība, krājumu uzskaite, cenu politika, veidlapu un citu dokumentu izmaiņas no 1. janvāra.

Ieteikumi internetā
Ieteikumu video ieraksti un prezentācijas par uzņēmumu sagatavošanu latu un eiro vienlaicīgas apgrozības periodam ir apskatāmi Latvijas Komercbanku asociācijas YouTube kanālā www.youtube.com/user/bankuasociacija. Ieteikumi tapuši asociācijas un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras kopīgi organizētam semināram „Uzņēmuma sagatavošana latu un eiro vienlaicīgās apgrozības periodam un biznesam eirozonā", kas notika 2013. gada 28. novembrī un 6. decembrī.