Radiatori un apkures sistēma ir viens vesels

23.08.2012.

Kā jau pierasts pie mums «mana māja ir mana pils» un dzīvokļu īpašnieks rūpējas tikai par savu dzīvokli. Dzīvokļa īpašnieku neinteresē ēkas kopējo inženiertehnisko komunikāciju kvalitatīva darbība. Tas nozīmē, ka bieži radiatoru nomaiņa tiek veikta haotiski. Galvenais ieteikums – lai izvairītos no kļūdām un nepatīkamiem pārsteigumiem nākotnē, vispirms ir jādodas pie projektētājiem. Radiatoru maiņas gadījumā ir ļoti daudz faktoru, kas jāņem vērā, tāpēc apsaimniekotājiem vislabāk būtu konsultēties ar speciālistu. Pašdarbība šajos jautājumos var beigties diezgan nepatīkami. Speciālisti izmaksās nedaudz dārgāk, taču uzņemsies atbildību par paveikto. Iedzīvotāju patvaļīga rīcība, nomainot radiatorus, nelabvēlīgi ietekmē apkures sistēmas darbību kopumā. 

Lielākā daļa cilvēku nezina, ka pastāv viencauruļu un divcauruļu apkures sistēmas, ka energonesēja padeve var būt kā no augšas tā arī no apakšas, spiedienam turpgaitas un atpakaļgaitas caurulēs jābūt sabalansētām. Ja par to nedomā, tad ir dzīvokļi, kuros ir ļoti karsti, un ir arī tādi, kuros iedzīvotāji sūdzas par aukstumu. Ko šajā situācijā darīt mājas apsaimniekotājam? Vispirms ir jāveic apkures sistēmas pilns audits, ir jākonstatē, kāda situācija ir mājā, kas ir un kas nav darīts. Nākamais solis – konsultācijas ar projektētājiem. Apsaimniekotājiem ir jāiegūst atbilde uz jautājumu, kas ir jādara, lai situāciju uzlabotu. Svarīga ir apsaimniekotāju sadarbība ar projektētājiem, kas pārzina apkures sistēmas tehniskās nianses. 

 

Apsaimniekotājiem daudzi jautājumi ir jārisina kopīgi ar iedzīvotājiem. Ļoti svarīgs ir mājā dzīvojošo kultūras līmenis. Viena no problēmām – iedzīvotāji maina radiatorus patvaļīgi, nekonsultējoties ar apsaimniekotāju. Tas nozīmē, ka vienā dzīvoklī ir tik silti, ka logs tiek turēts vaļā, bet citā – jādrebinās no aukstuma. Jāsaprot, ka tas iedzīvotājs, kuram ir auksti, maksā arī par to siltumu, kas ir pārkurinātajās telpās un kas pazūd, kaimiņam atverot logu. Visbiežāk tiek pieļautas kļūdas radiatoru nomaiņā tipveida daudzdzīvokļu namos ar viencauruļu apkures sistēmu. Veicot dzīvoklī remontu, saimnieki parasti maina arī radiatorus. Taču bieži netiek veikti nepieciešamie aprēķini un izvēlēti neatbilstoši – pārāk mazi vai pārāk lieli –  radiatori. Sekas – nepatīkami vēss vai pārāk karsts gaiss ziemā. Ir uzskats, ka lielāks radiators labāk silda, kā arī tas, ka par apkuri ir jāmaksā atkarībā no kvadrātmetru skaita, nevis patērētās siltumenerģijas. Tas savukārt jau nozīmē siltuma zagšanu no pārējiem nama iedzīvotājiem.

 

Avots: http://www.apollo.lv