Lilastes ezerā un Dūņezerā ir ielaisti vairāki tūkstoši zušu mazuļu

28.05.2012.
Ceturtdien, 2012. gada 24. maijā Lilastes ezerā tika ielaisti 19 100 un Dūņezerā 27 900 stikla zuši, tā papildinot zušu krājumus mūsu novada ūdeņos.
 
Par stikla zuti uzskata zuša mazuļa agrīno stadiju bez pigmentācijas.
 
Pasākums tiek apmaksās no Eiropas Zivsaimniecības fonda līdzekļiem. Zušu ielaišana ezeros notiek saskaņā ar Latvijas Nacionālo zušu krājumu pārvaldības plānu 2009.-2013. gadam.
 
Plānots, ka zušu mazuļus līdz 2013.gada beigām ielaidīs 14 Latvijas ezeros (Ķīšezrā, Juglas ezerā, Lielajā Baltezerā, Mazajā Baltezerā, Burnieku ezerā, Dūņezerā (Ādažu novadā), Lilastes ezerā, Dzirnezerā, Liepājas ezerā, Durbes ezerā, Puzes ezerā, Vilgāles ezerā, Lielajā Nabes ezerā un Mazajā Nabes ezerā), jo šajos ezeros ir zušu populācijai labvēlīga vide. Kopējais ielaižamais mazuļu skaits ir 1 290 100 zušu.
 
Zušu daudzums Latvijas ezeros un jūrā pēdējā laikā jūtami sarucis, iespējams, arī tādēļ, ka ielaišana notikusi tādās ūdenstilpēs, kurās zušiem ir daudz šķēršļu to ceļā uz jūru. Tieši šķēršļi upēs uzskatāmi par vienu no nozīmīgākajiem faktoriem, kas mainījuši zušu izplatību un noveduši pie to populācijas straujas samazināšanās. Piemēram, hidroelektrostaciju aizsprosti gan kavē zušu lejupmigrāciju, gan, migrējot caur turbīnām, pieaugusi zušu mirstība. Dabiskas zušu migrācijas barjeras ir esošie ūdenskritumi.
 
Zušu makšķernieku īpatsvars Latvijā pašlaik ir nenozīmīgs, un makšķerēšanā iegūto zušu daudzums vērtējams robežās no 2 līdz 4 tonnām gadā. Makšķerēšanā zušu ķeršanu ierobežo arī minimālais zivs izmērs (40 cm) un dienas loma limits – 5 zuši. Vēl makšķerēšanas noteikumos ir virkne aizliegumu, kas samazina kopējo makšķerēšanas intensitāti un nosaka makšķerēšanai aizliegtas vietas, tādējādi samazinot iespēju zušus ķert.
 
Specializētā zušu zveja Latvijā tiek veikta tikai iekšējos ūdeņos – ezeros un upju iztekās no zušu audzēšanas ezeriem. Patlaban zveju veic 10 ezeros un 16 upju iztekās no šiem ezeriem. Jūras piekrastes zvejā zušus iegūst tikai piezvejā, galvenokārt reņģu un asaru zvejā. Tā kā zušu daudzums nākotnē palielināsies, ir cerības, ka varētu arī aktivizēties zušu makšķerēšana un zveja.